10 keshilla per nje performance te mire verore

Shoqata Nderkombetare e Dietes dhe e Ushqimit, ka perpunuar nje dekalog per te permiresuar sa me mire formen fizike, por edhe mendore te cdo individi, vecanerisht ne prag te stines se veres.

1. Ndiq nje diete te bilancuar por te pasur me elemte ushqimore te ndryshem.
2. Pini 1.5 deri 2 litra uje ne dite.
3. Preferoni ushqime te pasura ne fibra.
4. Reduktoni ne maksimum embelsirat.
5. Kujdes me yndyrnat.
6. Konsumoni te ashtuquajturit probiotike, ose enzima, ne menyre te pershtashme.(Activia)
7. Pakesoni konsumin e alkoolit
8. Ben aktivitet fizik te rregullt.
9. Kontrollo stresin dhe lejoji vetes pushimin e nevojshem
10. Dedikoju sa me shume pasionit per nje aktivitet qe te pelqen./ikub/