Biberi i zi për flokë të thinjura

Maskë për flokë mund të fitoni edhe nga biberi i zi. Në vendet lindore në mënyrë tradicionale përdoret biberi i zi për parandalimin e shfaqjes së flokëve të thinjura.

Një gram biber përziejeni me gjysmë filxhani jogurt, gjysmë luge lëng limoni dhe po aq vaj bajameje. Përgatitjen vendoseni në flokë, masazhojeni mirë dhe mbajeni gjysmë ore, dhe pastaj lajeni me ujë të vakët.

Maskën përdoreni dy herë në javë, ndërsa do t’ua kthejë ngjyrën e errët flokëve dhe do të pengojë shfaqjen e mëtutjeshme të qimeve të thinjura. /Telegrafi/