Këshilla

9 sekrete të cilat do t’jua ndryshojnë jetën

9 sekrete të cilat do t’jua ndryshojnë jetën
Pjesa më e mirë është fakti që për secilën prej tyre do t’ju nevojitet më pak se një minutë, trasmeton gazeta Kosova Sot 1. Kundër flokëve që nuk rrinë në një vend Nëse dëshironi që secila qime të qëndrojë në vend të duhur dhe ju pengojnë qimet e imëta, të cilat gjithmonë depërtojnë jashtë, spërkateni një brushë të vjetër të dhëmbëve me llak për flokë dhe me të i krihni pjesët e dëshiruara. Me këtë metodë... 

Jua prezantojmë 5 sekrete të bukurisë

Jua prezantojmë 5 sekrete të bukurisë
Jua prezantojmë pesë gabimet më të mëdha të bukurisë. Kuptojeni çka është gabim, e çka e vërtetë,raporton Gazeta Kosova Sot 1. GABIMI: SASIA E TEPËRT E BALSAMIT MUND T’I DËMTOJNË FLOKËT E vërteta: Kjo nuk është e saktë, meqë asnjëherë nuk mund ta teproni me balsam. Deri te ky gabim me gjasë ka ardhur kur femrat kanë përdorur atë regjenerues që nuk ka qenë adekuat për to, respektivisht për llojin e tyre të flokëve.... 

Lëngu, më efektiv në luftimin e celulitit

Lëngu, më efektiv në luftimin e celulitit
Në çdo stinë pranvere celuliti është temë e nxehtë në secilën revistë dhe në secilin emision të femrave: “lëvorja e urryer e portokallit” është rezultat i kombinimit të faktorëve të tillë si gjenetika, mënyra e jetës moderne, dieta jo e shëndetshme, mungesa e lëvizjes, akumulimi i toksinave si dhe qarkullimi i dobët. Në të gjitha rastet pothuajse secila femër ka celulit dhe është shumë vështirë për ta zhdukur atë,... 

Rritini flokët me këtë maskë

Rritini flokët me këtë maskë
Rritja e shpejtë e flokëve kurrë nuk ka qenë më e lehtë e kjo falë vetëm një përbërësi të kuzhinës, e që është soda e bukës. Merrni një shishe të vogël, përzijeni një lugë sodë buke me ujë, në raport 1:3. Aplikoni këtë përzierje në flokët tuaj nga rrënjët te majat dhe lëreni të qëndrojë për 1-3 minuta para se si pastroni flokët. Më pas, pastroni flokët edhe njëherë me uthull molle i cili funksionon si një... 

A e din se përse femrat përdorin vajin për bebe?

A e din se përse femrat përdorin vajin për bebe?
Arsyeja pse femrat në gjithë botën përdorin vajin për bebe me siguri fshihet në aplikimin e tij të gjithanshëm në jetën e femrës, e cila asgjë nuk ia lë rastit kur është fjala për kujdesin e lëkurës. Vaji i bebeve mund të përdoret edhe për shumë gjëra të tjera, përveç për lëkurën e bebes tuaj, transmeton Telegrafi. Largon grimin Disa pika nga vaji për bebe të vendosura në pambuk do t’i largojnë mbetjet nga grimi... 

Shmangni këta dy përbërës në krem, shkaktojnë rrudha

Shmangni këta dy përbërës në krem, shkaktojnë rrudha
Lëkura përreth syve tuaj është e hollë dhe delikate. Edhe pse vënia e kremit për sy është e domosdoshme, nëse këtë nuk e bëni si duhet -bëni më shumë dëm se dobi. Për të nxjerrë maksimumin nga kremi i syve, duhet t’u përmbaheni këtyre rregullave:, transmeton gazeta Kosova Sot Aplikoni krem vetëm në ashtin përreth syve Me duar të pastra, butë i bëni presion lëkurës nën sy derisa t’i gjeni eshtrat në majën... 

Largoni pikat e zeza në tre hapa të thjeshtë

Largoni pikat e zeza në tre hapa të thjeshtë
Shumica e njerëzve kanë probleme me puçrra të zeza në hundë, të cilat shkaktojnë nervozizëm dhe probleme estetike Në mënyrë që më të mos harxhoni para në tretmanë dhe piling të panevojshëm, puçrrat e zeza mund t’i pastroni edhe vet, në shtëpi, me një kosto shumë më të ulët. Ndërmerrni këta hapa dhe largojeni këtë problem njëherë e mirë, transmeton gazeta Kosova Sot. Vlojeni ujin – më pas mbajeni kokën... 

Maskë e shkëlqyer me kakao dhe kafe

Maskë e shkëlqyer me kakao dhe kafe
Dëshironi një lëkurë të bukur, të freskët, dhe pa rrathë të errët rreth syve? gjëja e parë që duhet ta mendoni është kafeja dhe kakao – një përzierje për maskë të shkëlqyer për të gjitha llojet e lëkurës. Përbërësit për maskën: 4 lugë pluhur kakao pa sheqer 4 lugë kafe e bluar 8 lugë salcë kosi, qumësht ose jogurt 2 lugë mjaltë ose 2 lugë lëng limoni për lëkurë të yndyrshme Sa për produktet e qumështit... 

Maska me kripë deti për trajtimin e lëkurës së fytyrës

Maska me kripë deti për trajtimin e lëkurës së fytyrës
Nëse ju ka mërzitur lëkura e fytyrës suaj e cila është e mbushur me akne, ju prezantojmë një maskë që mund ta krijoni në kushtet e shtëpisë për ta trajtuar lëkuren tuaj. Përbërësit: Kripë deti ose kripë që përdoret në gatim,ujë. Përgatitja: Në një tas me ujë të ngrohtë hidhni kripën përzieni mirë dhe lëreni të qëndrojë 20 minuta. Masën e përgatitur vendoseni në fytyrë, lyeni kryesisht në pjesën që keni më... 

Maskë e let për pastrimin e lëkurës së yndyrshme

Maskë e let për pastrimin e lëkurës së yndyrshme
Lëkura e yndyrshme është një problem më vete për të gjithë personat që bëjnë pjesë tek ky tip lëkure, pasi ato duan punë dhe durim të madh për tu pastruar. Më poshtë po ju paraqesim një maskë mjaft efikase. Vendosni në ujë të nxehtë një fetë trangulli, prisni sa të zbutet dhe shtypeni. Bashkoje në një gotë të vogël me një lugë lëng limoni dhe 1 lugë kos të bardhë. Aplikojeni në të gjithë fytyrën dhe lëreni...