Këshilla

Çka të bëjmë me flokët e hollë, të pajetë?

Çka të bëjmë me flokët e hollë, të pajetë?
Flokët e thatë dhe të hollë janë arsyeja më e shpeshtë për çka vajzat përcaktohen për preparate të shtrenjta dhe për tretmanë kozmetikë, transmeton gazeta Kosova Sot. Për fat, ekziston një maskë rivitalizuese, e cila i forcon flokët dhe i ushqen ato me përbërësit më se të nevojshëm. MASKA PËR FLOKË TË HOLLË: Përbërësit: – 1 banane me madhësi mesatare; – 1 të kuq të vesë; – 1 lugë mjaltë; –... 

Kjo është simptoma e parë e kancerit që të gjithë njerëzit e injorojnë

Kjo është simptoma e parë e kancerit që të gjithë njerëzit e injorojnë
Llojet e ndryshme të kancerit vijnë me simptoma dhe trajtime të ndryshme. E përbashkëta e tyre është se simptomat e para shfaqen në duar. Sipas disa shkencëtarëve britanikë, shenjat e para të kancerit shfaqen në duar. Zakonisht ata shfaqen në formën e çarjeve apo ënjtjeve, ndërsa lëkura bëhet e ashpër. Shumica e njerëzve i injorojnë këto simptoma, duke qenë se nuk janë të informuar mbi to. Këto simptoma ndihmojnë në diagnostifikimin... 

Ja metoda si të mësoni sa u janë dëmtuar flokët

Ja metoda si të mësoni sa u janë dëmtuar flokët
Nuk dini të vlerësoni në ç’gjendje ju janë flokët? Edhe për këtë ekziston truku shtëpiak. Ne e kemi provuar, ndërkaq këto janë rezultatet tona! Kur i shikoni flokët dhe ju duken në rregull, ndërkaq kur i prekni janë të thata dhe të brishta, shumica e femrave kanë dilemë se a duhet patjetër të përdorin gërshërët. Në raste të tilla, disa dama provojnë trukin e vjetër për të cilin nevojitet vetëm një gotë ujë, transmeton... 

Ja çfarë është sauna me rreze infra të kuqe

Ja çfarë është sauna me rreze infra të kuqe
Femrat si Jennifer Aniston kanë gjetur një armë për të ruajtur dukjen e re, ndërsa ne kemi kuptuar se si ky tretman ndikon në lëkurë, trup dhe vitalitet, transmeton gazeta Kosova Sot. ÇFARË ËSHTË SAUNA ME RREZE INFRA TË KUQE? Me siguri se keni provuar saunat e zakonshme, por për dallim prej tyre këto me rreze infra të kuqe funksionojnë në princip tjetër: ato përdorin dritën për të krijuar nxehtësinë. Saunat që jem mësuar... 

Zbulohet kura për rënien e flokëve

Zbulohet kura për rënien e flokëve
Një zbulim historik që do t’u rikthejë shpresat miliona njerëzve që vuajnë nga alopecia. Kështu e kanë cilësuar shkencëtarët trajtimin e ri për rënien e flokëve, i cili do të mund të ndryshojë fatin e shumë njerëzve që vuajnë nga sëmundje autoimune. Sipas hulumtuesve shkencorë tek Qendra Mjekësore Universitare e Kolumbisë, 75% e personave që morën ilaçin e ri “Ruxolitinib” raportuan rritje të flokëve pas një periudhe... 

Ja disa këshilla për meshkujt, që duhet t’i din për qethjen dhe rrojen

Ja disa këshilla për meshkujt, që duhet t’i din për qethjen dhe rrojen
Ka disa gjëra të caktuara të cilat çdo mashkull duhet t’i dijë për t’u kujdesur për pamjen e vet. Gjithmonë tregoni berberit se sa kohë ka kaluar qysh nga hera e fundit kur i keni prerë flokët Berberët e dinë sa kohë i nevojiten flokëve të rriten, prandaj, nëse ju tregoni se sa kohë ka kaluar qysh nga prerja e fundit, ata mund ta imagjinojnë se si i keni pasur flokët atëherë, transmeton Telegrafi. Përshtatni flokët me formën... 

Kjo recetë lufton rënien e flokëve

Kjo recetë lufton rënien e flokëve
Përveç të mirave te tjera shëndetësore, hudhra ndihmon edhe në forcimin e flokëve dhe pengon rënien e tyre. Një varg studimesh shkencore kanë treguar se lëngu i fituar nga hudhra ndihmon në eliminimin e yndyrës së tepërt të flokut, por edhe në qetësimin e kruajtjes së kafkës së kokës. Megjithatë, ajo është një ndihmesë e madhe edhe në rikthimin e flokut të humbur. Për të përfituar nga efekti i hudhrës, ju mund të... 

Hiqni pikat e zeza në fytyrë vetëm me patate

Hiqni pikat e zeza në fytyrë vetëm me patate
Ekspozimi i vazhdueshëm në diell pa vënë krem kundër diellit mund të shkaktojë shumë efekte negative në lëkurë. Ndër këto efekte negative mund të jetë edhe paraqitja e pikave të zeza. Fillimisht duhet ta dini se është e nevojshme ta hidratoni lëkurën gjithë kohën, e veçanërisht nëse jeni të ekspozuar në diell. Gjithashtu duhet të vëni edhe krem kundër diellit sepse do t’ju mbrojë nga rrezet e dëmshme UV, transmeton... 

Keni puçrra në fytyrë?Ja zgjidhja…

Keni puçrra në fytyrë?Ja zgjidhja…
Gjatë gjithë jetës së tij që prej pubertetit, ky i ri ka vuajtur nga puçrrat e mëdha në fytyrë. Ka kërkuar zgjidhje pafund tek mjekët, por pa rezultat. Brian Turner, 23-vjeç, u tregoi ndjekësve të tij se si arriti të humbiste puçrrat e mëdha me qelb. Shumë të rinj e vuajnë këtë. Këshilla distike duket e habitshme për të pastruar fytyrën. Në një video të postuar në Istagram, ai u tregoi ndjekësve se si arriti të pastronte... 

Kjo është kura magjike për pika të zeza

Kjo është kura magjike për pika të zeza
Njëri ndër problemet e femrave janë edhe pikat e zeza në hundë. Një mënyrë shumë e lehtë dhe efikase me kushte shtëpie për të hequr këto pika irrituese po bën naming në internet, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Video e publikuar kohë më parë tregon hapat se si t’i largoni pikat e zeza. Hapi i parë: Merrni një facoletë dhe lageni me ujë të vakët, pastaj vendoseni në hundë në mënyrë që të happen poret e hundës. Hapi...