Këshilla

Ja disa nga problemet e femrave me flokë kaçurrela

Ja disa nga problemet e femrave me flokë kaçurrela
Nganjëherë flokët kaçurrela mund t’ju duken sikur ato nëpër reklama të produkteve të bukurisë, por ka ditë gjatë të cilave mund t’ju duket sikur ndonjë “bishë” sapo u zgjua në kokën tuaj. Nëse i keni flokët kaçurrela atëherë e kuptoni për çka është fjala. Në vazhdim gjeni gjashtë problemet që femrat me flokë dredha i kanë: – Ditët me shi janë armiku kryesor i flokëve – Kur jeni në kinema duke shikuar ndonjë... 

Ja si ta largoni zbokthin njëherë e përgjithmonë

Ja si ta largoni zbokthin njëherë e përgjithmonë
Zbokthi është një dukuri e pakëndshme, e cila prek rreth 40% të të rriturve. Bëhet fjalë për një çrregullim në lëkurë, të cilin më së shpeshti e shkakton kërpudha Pityrosporum ovale, e cila bën që qelizat e lëkurës të vdesin më shpejt. Rezultat i kësaj janë flluskat e shëmtuara, të bardha, të cilat assesi nuk duam që t’i shohim në rroba. Ja si ta largoni zbokthin pa blerë preparate, apo ilaçe të shtrenjta, transmeton... 

A duhet pastruar fytyrën çdo mëngjes?

A duhet pastruar fytyrën çdo mëngjes?
Kohët e fundit, debati nëse është apo jo e nevojshme larja e fytyrës çdo mëngjes është diskutuar shumë në radhët e ekspertëve të bukurisë. Nga njëra anë është ai grup estetësh që mendon se nuk ka arsye ta lash fytyrën në mëngjes, nëse në darkë ke bërë një pastrim të thelluar, ndërsa nga ana tjetër janë ata që nuk mund ta kuptojnë vendosjen e make up-it pa pastruar më parë fytyrën. Zgjidhja e debatit, më në... 

Maska që largon shenjat në lëkurë

Maska që largon shenjat në lëkurë
Shumica e shenjave në lëkurë shkaktohen si rezultat i operimeve, plagëve apo djegieve.Shumë nga këto shenja janë dëmtim i përhershëm i lëkurës dhe çdo person ka nivele të ndryshëm nga tjetri kur është fjala për tolerimin e këtyre shenjave. Ilaçi që do tu prezantojmë është shumë i lehtë për t’u përgatitur në kushte shtëpie dhe jashtëzakonisht efektiv. Përbërja – ¼ e gotës gjalpë e kakaos – ¼ e gotës vaj kokosi –... 

Disa sekrete bukurie nga gratë suedeze

Disa sekrete bukurie nga gratë suedeze
Lëkura e pastër dhe me shkëlqim si qelqi është tipike e suedezëve. Kurioziteti ka shtyrë shumë kërkues dhe studiues të informohen mbi metodat që ata përdorin për ta mbajtur atë të tillë. Ja çfarë kanë zbuluar ata:grua-suedeze Suedezët e përdorin shumë Shafranin e Indisë Kjo erëz e çmuar është një nga përbërësit më të fuqishëm të natyrës, dhe suedezët i shfrytëzojnë në maksimum të gjitha vetitë e tij. Kërkimet... 

Hiqni qimet përgjithmonë pa dhimbje me gjërat natyrale

Hiqni qimet përgjithmonë pa dhimbje me gjërat natyrale
Ka metoda të ndryshme për të larguar qimet nga lëkura juaj. Disa prej tyre janë me të vërtetë të efektshme, ku përfshihet elektro-depilimi, depilimi me lazer, por jo të gjitha janë të lira dhe kërkojnë shpenzime më të mëdha. Në këtë artikull ne sjellim metodat natyrore për depilimin e qimeve të fytyrës në kushtet e shtëpisë, të cilat nuk kërkojnë shpenzime të posaçme financiare, dhe të cilat janë po aq të efektshme. Metoda... 

Lëngu i limonit, pjesë e ritualeve të bukurisë

Lëngu i limonit, pjesë e ritualeve të bukurisë
Limoni është një agjent aromatik dhe aleat i vlefshëm i bukurisë, karakterizuar nga vlera te panumërta. Limoni është sekreti i bukurisë me kosto të ulët: Për të pastruar lëkurën Lëngu i limonit ndihmon në pastrimin e pikave të zeza dhe zhdukjen e njollave në lëkurë. Priteni një limon në mes dhe një nga gjysmat, fërkojeni në fytyrë për 5 minuta. Më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të vakët. Për të unifikuar ngjyrën... 

Ngjyra “Bronde” në trend këtë vjeshtë

Ngjyra “Bronde” në trend këtë vjeshtë
Flokët janë një ndër elementet që i shtojnë bukurinë femrave. Padyshim edhe kudjesi ndaj tyre duhet të jetë i shtuar, përcjell “Kosova Sot Online”. Kombinimi i ngjyrës kafe me atë kafe të qelët është kombinim perfekt thotë Lauren E. Hack parukiere në New York. Ky kombinim mes brunes dhe bjondinës quhet “Bronde” . Si shembull i këtij stili që i rri më së miri është përmendur Janifer Lopez.c  Read More →

Si të kujdeseni për flokët e dobëta dhe ato të trasha

Si të kujdeseni për flokët e dobëta dhe ato të trasha
Ndërtimi natyral i cilësisë së flokëve tona është: në mënyrë klasike, si bari i gjelbër që gjithmonë është më i gjelbër në anën tjetër. Ata që kanë flokë të holla do të jepnin gjithçka për më shumë volum, derisa ata me flokë më të trasha janë të ngopur me mënyrën se sa të egra dhe të paimagjinueshme dinë të jenë nganjëherë, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Sipas “Cool Blades”, ekzistojnë fshehtësi... 

Sheqeri për fytyrë të pastër dhe me shkëlqim

Sheqeri për fytyrë të pastër dhe me shkëlqim
Në këtë fund sezoni vere dhe fillim vjeshte, pastrimi i make up-it, por në të njëjtën kohë edhe pastrimi i thellë i lëkurës ka nevojë për sheqer. Larg të gjitha produkteve kozmetike, kjo mënyrë e thjeshtë me sheqer, do të ndihmojë në mbrëmje për të pasur një fytyrë më të pastër dhe më të freskët në mëngjes. Kështu, lëre mënjanë sapunin dhe bëj një xhiro në kuzhinë. Sheqeri është mënyra më e thjeshtë për...