Këshilla

Si të bëni flokët voluminoze sikur nëpër reklama!

Si të bëni flokët voluminoze sikur nëpër reklama!
Fokët voluminoze, të cilët ndikojnë në një dukje elegante janë synim i çdo femre. Pavarësisht kujdesit që u bëjmë flokëve pothuajse çdo ditë, nuk e arrijmë një gjë të tillë dhe shpeshherë pyesim vetën se si disa femra arrijnë që flokët t’u duken shkëlqyeshëm. Flokët janë njëri nga atributet më të rëndësishme të femrës, dhe për këtë shkak është shumë e rëndësishme që gjithmonë të bëni kujdes për to... 

Çelësi për të fshehur puçrrat në fytyrë

Çelësi për të fshehur puçrrat në fytyrë
Aknet janë një sëmundje e lëkurës që variojnë për nga përmasat dhe karakteristikat e tyre. Ato mund të shfaqen në moshën e pubertetit, por nuk janë të pakta rastet kur ato shfaqen edhe në moshë adulte. Për pasojë shfaqja e tyre është vërtet shqetësuese për çdo femër. Por artisja e make – upit, Heidi Hamoud, u vjen në ndihmë femrave të cilat vuajnë nga ky shqetësim. Ajo sjell një mënyrë mjaft efikase për t’i fshehur... 

Pasta e dhëmbëve largon aknet dhe forcon thonjtë

Pasta e dhëmbëve largon aknet dhe forcon thonjtë
Harroni në ilaçet e shtrenjta dhe kremrat që nuk kanë efekt në largimin e akneve, pasi që ilaçet gjendet në banjën tuaj. Pos që shërben për higjienën e rregullt të gojës dhe dhëmbëve, pasta për dhëmbë po ashtu është treguar shumë e suksesshme në largimin e akneve dhe të njollave, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Principi i efektit bazohet në aplikimin e pastës së dhëmbëve porsa të shfaqen aknet. Me rastin e vendosjes... 

Ja arsyeja e vërtetë përse femrat koreane kanë lëkurë perfekte

Ja arsyeja e vërtetë përse femrat koreane kanë lëkurë perfekte
Tashmë dihet botërisht se femrat koreane kanë lëkurë perfekte dhe kjo gjë, dukshëm, nuk ka të bëjë vetëm me gjenet e mira, por edhe me vullnetin e tyre. Për të pasur lëkurë të tillë, janë të shumta femrat koreane që ndjekin atë që quhet “Rutina koreane e bukurisë”, e cila përfshin 10 hapa. Dhe e bëjnë një gjë të tillë ÇDO NATË!  Read More →

Hiqini aknet me hudhër

Hiqini aknet me hudhër
Farah Hukai, një blogere dhe njohëse e estetikës nga Kanadaja, e ka demonstruar mënyrën, se si mund të hiqen aknet vetëm duke e fërkuar me hudhër.Mjafton një thelb hudhre, të qërohet dhe t’i pritet një e katërta. Sipërfaqes duhet t’i bëhen disa prerje me thikë, në mënyrë që të lëshojë sa më shumë lëng. Pastaj, me atë pjesë të fërkoni sipër akneve.  Read More →

Mask për trup dhe fytyrë të lëmuar

Mask për trup dhe fytyrë të lëmuar
Nëse dëshironi trup dhe fytyrë të lëmuar, atëherë receta me sheqer dhe vaj ulliri është ideale. Përdallim nga produktet e shtrenjta të bukurisë, kjo recetë nuk do të ju kushtojë shumë. Po ashtu mund ta përdorni në fytyrë, trup dhe në këmbë. Çfarë ju nevojitet: -Gjysmë filxhani sheqer -Gjysmë filxhani vaj ulliri Këta dy përbërë duhet t’i përzini mirë dhe masën e krijuar ta vendosni në pjesën që dëshironi, transmeton... 

Kujdesi për flokët gjatë verës

Kujdesi për flokët gjatë verës
Flokët mund të dëmtohen lehtë gjatë verës andaj duhet t`i kushtoni kujdes të veantë. Lagini flokët para se të shkoni në plazh. Në këtë mënyrë fundet e fijes se flokut do të mbyllen dhe nuk do të lejojnë kripën dhe klorin që të veprojnë mbi ta. Vendosni një produkt të veçantë (leave on) para dhe pas plazhit. Roli i tij është që të mbrojë flokët nga dielli dhe kripa. Mbroni ngjyrën e tyre. Me qëllim që të shmangni... 

Zhdukni aknet me terapinë e kripës!

Zhdukni aknet me terapinë e kripës!
Sipas studiuesve të mjekësisë shpesh njoftoheshit për rreziqet ndaj përdorimit të sasisë së tepërt të kripës. Megjithatë sipas raportimeve të fundit dicka e tillë po del të jetë tejet efikase në disa raste.  Read More →

Zbulohet ilaçi kundër kancerit të lëkurës

Zbulohet ilaçi kundër kancerit të lëkurës
Fitokemikalia e njohur me emrin BEC5 është ekstrakt patëllxhani, i cili u zbulua nga doktori Bill E. Cham, pasi dëgjoi për mjekësinë popullore nga fermerët australianë. Në fakt, ata e zbuluan këtë ilaç kundër kancerit të lëkurës duke shëruar bagëtitë. Fermerët kanë kuruar bagëtitë duke aplikuar një përbërës të bërë nga farat e frutit të njohur si “molla e djallit”, latinisht Solanum linnaeanum, Kjo bimë është... 

Ja disa këshilla për flokët e ngjyrosura

Ja disa këshilla për flokët e ngjyrosura
Flokët e ngjyrosura kërkojnë trajtim të veçantë pasi ato janë dëmtuar nga kimikatet e ngjyrës. Ja disa këshilla: ▪ Mos i laj flokët çdo ditë. Lejo yndyrën natyrale që t’i ushqejë e t’i hidratojë, sepse flokët e ngjyrosur janë vetë të thatë. ▪ Laji flokët me ujë të vakët, jo të nxehtë dhe të bollshëm. ▪ Përdor një shampon specifik, pa përmbajtje sulfati dhe sa më pak kimikate. ▪ Përdor balsam çdo herë...