Këshilla

Përdorimet e çajit të gjelbërt bën mrekulli edhe për bukuri

Përdorimet e çajit të gjelbërt bën mrekulli edhe për bukuri
Të gjithë e dimë që çaji i gjelbërt është pije e shëndetshme por kohëve të fundit ai po përdoret edhe për bukuri Çaji i gjelbërt përmban antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e kancerit, rrit metabolizmin tonë dhe përmban më pak kafeinë se kafeja, dhe është pija perfekte që përmirëson funksionin e trurit tonë dhe na jep energji. Këto janë vetëm disa nga përfitimet kur është fjala për shëndetin tonë, por... 

Maskë për flokët me avokado dhe banane

Maskë për flokët me avokado dhe banane
Kam kohë që po e testoj këtë maskë dhe më në fund erdhi dita që t’jua shkruaj receten. Është kopja e maskës së lush që shumë vajza në internet që merren me krijimin e maskave në shtëpi e kan replikuar për ta sjell për publikun. Në faktë dhe në brëndësi të maskës origjinale ka gjëra shtëpie që të gjithë ne i kemi në raftet tona, ndaj është lehtësisht e krijueshme. Por më e rëndësishmja e saj është se kjo... 

Maskë super pastruese për lëkurën e fytyrës

Maskë super pastruese për lëkurën e fytyrës
Kjo është një maskë super pastruese për lëkurën e fytyrës me papastërti, akne dhe pika të zeza. Nuk këshillohet për lëkurat e ndjeshme pasi përbërësit që ajo ka janë tepër gërryes dhe e acaronë tej mase lëkurën e ndjeshme. Qiqrat përmbajnë “saponin”një molekul shkumuese e cila ndodhet në shumë bimë. Këtë maskë keni për ta dashuruar. Përbërësit: 1 lugë çaji miell qiqrash 1 lugë çaji mjaltë 1 lugë çaji... 

Locione për njollat e errta të fytyrës

Locione për njollat e errta të fytyrës
Po flasë për njollat e errta të fytyres që krijohen mbasi ikin aknet ose mbasi kemi mbaruar plazhin dhe seç ngelen ca si hije të errta. Nuk po flasë për qukat. Kujdes në përdorimin e këtyre dy locioneve sidomos për ata që kanë lëkurën delikate. Përdoreni 1 herë në jave jo më shpesh pasi rrezikoni të thani në menyrë të tepërt lëkurën tuaj. Locioni i parë Përbërësit: 1 lugë të vogël vaj ulliri 2 lugë të vogla uthull... 

Ja si t’i shëroni thembrat e çara

Ja si t’i shëroni thembrat e çara
Përveç që kanë pamje të keqe, thembrat e çara edhe shkaktojnë dhimbje. Fatmirësisht, përbërësi i zakonshëm që gjendet në kuzhinë mund të ketë efekte shëruese në thembrën tuaj. Kjo pasi që soda e bukës ka veti antiseptike që reagojnë kundër infeksioneve në thembrat tuaja. Soda e bukës jo vetëm që është efektive për sëmundjet e lëkurës, por është edhe e lirë dhe përdorimi i rregullt ua bën këmbët e buta. Përbërësit: –... 

Këshilla për heqjen e celulitit me ndihmën e kafesë dhe limonit

Këshilla për heqjen e celulitit me ndihmën e kafesë dhe limonit
Bëhet fjalë për preparate të thjeshta dhe të lira, të cilat pa problem mund t’i bëni në shtëpi. Lëkura që i ngjan asaj të portokallit nuk është një gjë, me të cilën krenohen femrat, e me arritjen e ditëve të ngrohta ato fillojnë të bëjnë panik. Duhet zbuluar këmbët, po afrohet vera dhe koha e kostumeve të notit, ndërsa trupi është i mbuluar me celulit. Njëra nga mënyrat më efikase për heqje të atyre shtresave... 

Kjo është ngjyra kryesore e flokëve cila dominon në këtë pranverë

Kjo është ngjyra kryesore e flokëve cila dominon në këtë pranverë
‘Ronze’? Çka do të thotë kjo? Dhe, si duket? Aktualisht ngjyra më e popullarizuar e flokëve në botë pikërisht është përzierja e dy nuancave tepër të mrekullueshme: e kuqja e bakërt dhe e gështenjta e bronztë. Është e nevojshme të thuhet që ekzistojnë nuanca të shumta ronze, të cilat shkojnë nga e zbehta deri te intensivja, transmeton telegrafi.  Read More →

Si t’i trajtoni rrathët e zinj poshtë syve

Si t’i trajtoni rrathët e zinj poshtë syve
Ja disa metoda natyrale për largimin e rrathëve të zi nën sy. Përdorni feta kastraveci. Kjo metodë përdoret për të rifreskuar pamjen e lëkurës rreth syve. Vini nga një fetë të hollë kastraveci në secilin sy dhe mbajini për 10-15 minuta. Këtë procedurë mund ta bëni çdo ditë. Vendosni qese çaji të ftohtë ose kube akulli të vogla të mbështjella me leckë të butë. Mbajini për 10-15 minuta çdo ditë. Kështu do të shmangni... 

Ju bien flokët, ja çka duhet të hani!

Ju bien flokët, ja çka duhet të hani!
Rënia e flokëve ndodh për shkak të disa arsyeve si ndotja, stresi, produkte me kimikale të ndryshme dhe vese të këqija të të ushqyerit. Nëse vuan nga rënia e flokëve, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të kontrolloni dietën tuaj – me fjalë tjera ushqimet që hani. Nëse nuk po arrin t’i ofrosh trupit sasi të mjaftueshme me materie ushqyese të nevojshme atëherë nuk ka asnjë produkt që mund t’ju ndihmojë... 

Disa këshilla për aromën e pakëndshme të këmbëve

Disa këshilla për aromën e pakëndshme të këmbëve
Era e keqe e këmbëve mund të vijë si pasojë e çorapeve apo këpucëve të papërshtatshme. Ky është një problem që prek shumicën e njerëzve, sidomos ata që mbajnë të veshura këpucët gjatë gjithë ditës. Uthull molle musht: prania e acideve acetike dhe fenolike në uthull e bëjnë atë një mjet të shkëlqyer antibakterial, e për pasojë heq erën e keqe të këmbëve. Shtoni gjysmë gote uthull molle në një legen me ujë të...