Këshilla

Mjalti produkti ideal për lëkurë

Mjalti produkti ideal për lëkurë
Përfitimet e mjaltit shkojnë përtej ëmbëlsirave dhe gatimeve të ndryshme. Nëse deri më sot mjaltin e keni përdorur vetëm në kuzhinë keni humbur shumë prej tij. Vetitë antibaketriale dhe antiseptike e shndërrojnë mjaltin në një produkt ideal për kujdesin ndaj lëkurës. Çelësi është që të përdorin mjaltë të papërpunuara që nuk është pasterizuar në mënyrë që të ruajë të gjitha vetitë e tij çudibërëse. Trajtoni... 

Përfitimet e majdanozit për një super lëkurë

Përfitimet e majdanozit për një super lëkurë
Përfitimet e majdanozit për lëkurë nuk janë edhe aq të njohura dhe nuk janë vlerësuar aq shumë. Por, majdanozi përbën shumë të mira për lëkurën, shkruan koalb.com. Ja cilat janë të mirat e majdanozit për lëkurë: Parandalon rrudhat Sasia e lartë e vitaminës C në majdanoz ushqen lëkurën dhe parandalon rrudhat. Konsumimi i majdanozit stimulon prodhimin e kolagjenit në lëkurë dhe promovon riprodhimin e qelizave të reja. Përmison... 

Vaji i bajames shëruese dhe zbukuruese

Vaji i bajames shëruese dhe zbukuruese
Vaji i bajames është përdorur gjerësisht si një produkt që ka efekt shumë pozitiv në shëndetin e njerëzve, por edhe si një produkt bukurie. I gjendur më së shumti në Azinë Juglindore dhe në rajonin e Mesdheut, vaji i bajames vlerësohet si shumë efektiv në kujdesin ndaj zemrës dhe lëkurës, kjo për faktin se ai është shumë i pasur në vitaminë E, acide yndyrore të ngopura, proteina, zink dhe kalium. Vaji i bajames gjendet... 

Ja pse po ju bien flokët

Ja pse po ju bien flokët
Flokët janë të shëndetshme aq sa është ushqimi i shëndetshëm që konsumojmë, pasi që trupi thith materiet ushqyese që ne hamë. Prandaj, kur ne nuk ushqehemi me ushqime të shëndetshme, trupi ynë nuk mund të bëjë magji dhe të bëjë që ne të dukemi bukur. Flokët, lëkura dhe thonjtë janë shenjat e para, që tregojnë se nuk jemi duke u ushqyer shëndetshëm. Nëse jeni duke u përballur me rënie të flokëve ose flokët tuaj,... 

Maskë nga pemët sezonale

Maskë nga pemët sezonale
Gjatë verës, lëkura ka nevojë për revitalizim, meqë ajo thahet nga dielli, kurse kremrat për rrezitje e bëjnë atë më të ndjeshme ndaj paraqitjes së akneve Gjatë muajve verorë, lëkura ka nevojë për revitalizim. Në vend që këtë problem ta zgjidhni me preparate të shtrenjta, pse nuk e bëni një maskë nga pemët sezonale? Në treg aktualisht ka shumë kumbulla, e ato janë burim i pasur i vitaminave A, C, B, E, kaliumit, hekurit,... 

Si të hiqni qimet nga fytyra let dhe shpejt?

Si të hiqni qimet nga fytyra let dhe shpejt?
Ah, këto qime… do të ishte mirë sikur mos të ishin fare dhe të mos mendohet fare si t’i hiqni njëherë e përgjithmonë. Qime në këmbë, në duar, në zonën intime … Ekzistojnë metoda të ndryshme përmes të cilave mund t’i hiqni qafe. Dyllë, rruarje, heqje me laser, njëjtë, por kryesorja që në fund të ditës të jeni të kënaqur, të keni lëkurë të butë e të pastër,raporton Gazeta Kosova Sot.  Read More →

Serum kundër rrudhave

Serum kundër rrudhave
Maska kundër rrudhave -1 lugë magmë të gjelbër në pluhur -1 lugë alga spirulinë në pluhur -1 lugë mbeturina të mjaltit që është përdorur si ushqim për larvat -2 lugë xhel aloe vera. Përzieni të gjithë përbërësit, derisa nuk fitoni një masë të trashë dhe e vendosni në fytyrë, qafë dhe në dekolte. Pas njëzet minutave, maskën e shpëlani me ujë të vakët. Lëkura do të jetë e butë dhe thellë e ushqyer. Serum kundër... 

Si të hiqni dorë nga përdorimi i pudres

Si të hiqni dorë nga përdorimi i pudres
Në revytë e modës të disenjatorëve si Alexandra Wang dhe Jason Wu kanë shfaqur modelet pa bazë, ndërsa grimi kryesor ishte i freskët dhe ten i shëndetshëm. Nëse dëshironi dhe ju t’i përshtateni brendit më të ri dhe ta lehtësoni rutinën e grimit, duhet të keni lëkurë të pastër dhe me shkëlqim. Nëse ju duket se kjo është e vështirë për t’u arritur, dermatologia Francesca Fusco konsideron se me pesë preparate mund... 

Maska natyrale e cila bën çudira!

Maska natyrale e cila bën çudira!
Nëse ju kujtohen këshillat e gjysheve tuaja për kurën dhe bukurinë, koha është t’i aplikoni ato. Njëra ndër to është maska “shtëpiake” apo vendëse për pikat e zeza, e cila bëhet me xhelatinë dhe qumësht, transmeton Telegrafi. Përzieni një lugë xhelatinë dhe një lugë qumësht dhe atë përbërje ngroheni në mikrovalë që të shkrihet xhelatina. Pastaj përbërjen qiteni në hundë dhe në fytyrë, lëreni 5 minuta të... 

Çfarë tregojnë aknet për shëndetin tuaj

Çfarë tregojnë aknet për shëndetin tuaj
Prania e akneve në pjesë të caktuara të fytyrës mund të jetë shenjë e ndonjë problemi shëndetësor. Nëse keni akne në pjesën e ballit, mbi vetulla, në faqe, mjekërr, atëherë ju mund të vuani nga këto shqetësime: 1. Balli: Aknet që shfaqen në zonën e ballit janë tregues të stresit apo të problemeve me gjumin. Mundohuni të flini 7 ose 9 orë çdo natë për ta mbajtur ballin të pastër, transmeton Telegrafi. 2. Mbi vetulla:...