Këshilla

Maska anti-celulit me vetëm dy përbërës

Maska anti-celulit me vetëm dy përbërës
Celuliti është armiku kryesor i njerëzve, sidomos i femrave. Sidoqoftë, sekreti i femrave braziliane që duket se i kanë trupat më të mirë në botë, është kafeina. Kafeina ndihmon të zvogëloni yndyrat edematike, që femrat të duken më të holla, transmeton Telegrafi. Disa nga përfitimet shëndetësore që mund t’i sjell kafeina janë: Antioksidantë Kafeja, si përbërës kryesor e ka kafeinën, e cila është antioksidant natyral.... 

Maska natyrale për flokë me ngjyrë më të çeltë

Maska natyrale për flokë me ngjyrë më të çeltë
A dëshironi të keni flokë me ngjyrë më të çeltë këtë pranverë, pa pasur nevojë që të shkoni në sallon bukurie? Nëse po, atëherë doemos duhet t’i provoni alternativat natyrale, që ua kemi sjellë më poshtë, raporotn Gazeta Kosova Sot Online MJALTI Mjalti është përbërës i përkryer për ndriçimin e flokëve, për shkak se përmban sasi të vogël të peroksidit të hidrogjenit, mirëpo ka edhe veti zbutëse, që kundërveprojnë... 

Mënjanoni qimet e padëshiruara me lëvozhgat e arrës

Mënjanoni qimet e padëshiruara me lëvozhgat e arrës
Qimet e padëshiruara paraqesin njërin ndër problemet më të mëdha për secilën femër. Sot jua sjellim një zgjidhje të qëndrueshme për këtë situatë të pakëndshme. Kjo metodë e mënjanimit të qimeve përdoret nga ana e shumë femrave të famshme. E futni dhe e piqni një lëvore të arrës në furrë e më pas e bluani deri kur të keni bërë pluhur nga ajo. Ia shtoni pluhurit pak ujë dhe e përzini mirë deri sa të formohet një... 

Maska përfekte kundër rrudhave

Maska përfekte kundër rrudhave
I keni vërejtur rrudhat e para dhe ju ka përfshirë paniku? Mos u brengosni, bëjeni këtë maskë fenomenale për fytyrë dhe rrudhat do të jenë më pak të dukshme, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Përbërësit: – 3 lugë me sodë të bukës – 1 lugë e vogël me mjaltë – 3-4 kapsula me vitaminë E – 3-4 lugë të vogla me qumësht – ¼ e një luge të vogël me kanellë Të gjithë përbërësit i përzini në një enë të... 

Ja si ta trajtoni fytyrën para gjumit

Ja si ta trajtoni fytyrën para gjumit
Ndiqni këto këshilla për trajtimin e fytyrës para gjumit për një lëkurë të butë në mëngjes Hapi i parë: Vazelina Vendoseni pak vazelinë në majat e gishtërinjve tuaj treguar, mbyllini sytë dhe më pastaj vazelinën e vendosur në gishtërinj aplikojeni në kapakët e syve si dhe nëpër linjën e qerpikëve tuaj, gjë kjo që ju ndihmon ta zbusni maskarën, “liner”-in dhe hijezuesin e syve. Hapi i dytë: Largojeni grimin! Endeni... 

Dëshironi trup të lëmuar? Ja receta për vetëm 10 minuta

Dëshironi trup të lëmuar? Ja receta për vetëm 10 minuta
Çfarë ju nevojitet për këtë recetë që do ta bëjë trupin tuaj të lëmuar: · Gjysmë filxhani vaj të kokësit · Gjysmë filxhani sheqer të kaftë · Gjysmë luge vanilje Përzini këta përbërës mirë dhe derisa jeni në dush fërkojeni lëkurën me këtë. Le të qëndrojë për pak minuta dhe më pas shpërlajeni. Trupi juaj do të jetë më i lëmuar dhe do të ketë aromë shumë të mirë.  Read More →

Ja disa sekrete për aromë të mirë të trupit

Ja disa sekrete për aromë të mirë të trupit
A nuk keni hasur ndonjëherë me një person që mbante aromë shumë të mirë gjatë gjithë kohës dhe keni pyetur veten se cili është sekreti i këtij personi? Kush nuk do të donte të mbante aromë sikur sapo është larë me petale lulesh? Sigurisht që dushi është diçka afërmendsh, por ka edhe disa hile të tjera për njerëzit që mbajnë aromë shumë të mirë. Ja se cilat janë disa sekrete. Mos e lini lëkurën të thatë Qëndrimi... 

Efektet e hudhrës në shëndetin e lëkurës

Efektet e hudhrës në shëndetin e lëkurës
Hudhra tradicionalisht ka gjetur përdorim në kuzhinë dhe në mjekësi. Sipas një studimi më të undit rezulton se hudhra ka një efekt të shëndetshmë për lëkurën. Ajo është antibiotiku më i fuqishëm i natyres, është përdorur tradicionalisht për të trajtuar sëmundjet e organeve të brendshme, por studimet e fundit kanë gjetur se hudhra mund të përdoret edhe për trajtimin dhe shërimin e plagëve të jashtme. Si të përdorni... 

Ja se si ta rregulloni ngjyrën e flokëve me keçap

Ja se si ta rregulloni ngjyrën e flokëve me keçap
A keni lyer flokët e bardhë por keni disa nuanca të të verdhës. Keçapi mund t’jua zgjidhë problemin, e ne ju tregojmë në cilën mënyrë! Flokët kanë nuancë të çuditshme, ndërsa secila bionde që ka ngjyrosur flokët në shtëpi me nuancë të hirtë e di se për çfarë bëhet fjalë, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Ju rekomandojmë që aplikimin e keçapit ta bëni në banjë, e gjithashtu që në duar të vini dorëza mbrojtëse.... 

Gabimi që bëni me shampon kundër zbokthit

Gabimi që bëni me shampon kundër zbokthit
Më shumë se gjysma e popullsisë vuajnë nga probleme me zbokthin të paktën një herë në jetë, thonë studime. E pavarësisht se është një çështje e zakonshme, zbokthi vijon të krijojë shumë parehati tek njerëzit që e kanë atë. Një dermatologe amerikane nga New York -u, shpjegon gabimin që bëjnë shumë prej njerëzve që duan ta luftojnë zbokthin, nëpërmjet shampove specifike. Nëse përdorni një shampo kundër zbokthit,...