Këshilla

Maska që ju ndihmon të largoni qimet nga fytyra

Maska që ju ndihmon të largoni qimet nga fytyra
Nëse jeni femër dhe i keni problem qimet e fytyrës mos u shqetësoni, ka një zgjidhje.Natyra ka krijuar maska të cilat do t’ju ndihmojnë t’i thoni lamtumirë qimeve të fytyrës. Mjafton vetëm: 1 filxhan mjaltë, 1 filxhan miell tërshëre, 1 filxhan lëng limoni. Përzini tre përbërësit dhe maska juaj natyrale për heqjen e qimeve është gati. Vendoseni përzierjen në pjesët ku dëshironi ti hiqni qimet. Të qëndroj në fytyrën... 

Ngjyrosja e flokëve, e dëmshme për shëndetin

Ngjyrosja e flokëve, e dëmshme për shëndetin
Sot nuk ka pothuajse asnjë grua që të paktën një herë nuk i ka lyer flokët e saj me ngjyrë të përkohshme ose permanente. Me të vërtetë, kush do të mundë t’u rezistojë nuancave të panumërta të ngjyrave në rafte të dyqaneve. Por fakti është se ne nuk kemi mjaft njohuri rreth produktit, i cili përmban një numër të kimikateve potencialisht të rrezikshme sesa çdo produkt tjetër kozmetik dhe e aplikojmë aq afër me organin... 

Mask për trup të lëmuar

Mask për trup të lëmuar
Trupi gjithmonë kërkon kujdes të veçantë. Zakonisht, produktet kozmetike janë të shtrenjtë. Por nëse i keni këta përbërës në shtëpi, ju mund ta bëni këtë recetë për 10 minuta, transmeton GazetaExpress. Çfarë ju nevojitet për këtë recetë që do ta bëjë trupin tuaj të lëmuar: · Gjysmë filxhani vaj të kokësit · Gjysmë filxhani sheqer të kaftë · Gjysmë luge vanilje Përzini këta përbërës mirë dhe derisa jeni... 

8 shprehi që dëmtojnë flokët

8 shprehi që dëmtojnë flokët
Këto janë 8 shprehi që dëmtojnë flokët tuaja: Zgjidheni shamponin e duhur Zgjidheni një të tillë të bazuar në ujë dhe pa sulfate, që pastron por nuk shkatërron yndyrën e flokëve dhe lagështinë. Kondiciononi rrënjët e jo majat e flokëve Aplikimi i kondicionerit përtej “vijës së kurorës” është një gjë e kotë. Do të prodhojë yndyrë dhe do t’i bëjë flokët të rënda dhe të yndyrshme. Më mirë të kondiciononi... 

Çfarë tregon pëlcitja e buzëve?

Çfarë tregon pëlcitja e buzëve?
Pelcitjae buzëve mund të zbulojë shumëçka për gjendjen shëndetësore, posaçërisht nëse i kuroni rregullisht, kurse problemet nuk eliminohen. Më së shpeshti buzët pëlcasin për shkak të erërave, ajrit të ftohtë, por edhe për shkak të pirjes joadekuate të ujit dhe shprehive të këqija të lëpirjes së buzëve.  Read More →

Maska me tërshëre për lëkurë të pastër

Maska me tërshëre për lëkurë të pastër
Kjo maskë parandalon qërimin e lëkurës, skuqjen, puçrrat, pigmentimin dhe rrudhat e imëta, si dhe probleme të tjera të lëkurës. Me aplikim të rregullt të kësaj maske, lëkura bëhet e lëmuar, e shtrënguar, pa rrudha e inflamacione, si dhe e shëndetshme në dukje, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Përbërësit: – 3 lugë gjelle me flluska tërshëre – 1 qeskë me çaj kamomili Përgatitja: Nga qeska e nxirrni çajin e kamomilit... 

Maska që mund t’ua kthejë jetën flokëve tuaj

Maska që mund t’ua kthejë jetën flokëve tuaj
Efektet e përdorimit të kësaj maske të jashtëzakonshme do të jenë mbresëlënëse, e më e rëndësishmja është se zgjasin shumë. Është ideale për të gjitha llojet e flokëve dhe është aleate e shkëlqyeshme në luftën kundër rënies së flokëve. Nëse dëshironi që t’i forconi, rigjeneroni dhe t’i ushqeni flokët e dëmtuar, kjo maskë me tharm do të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Aplikojeni në flokë dy herë në... 

Soda e bukës, pastruesi natyral më i mirë për lëkurën

Soda e bukës, pastruesi natyral më i mirë për lëkurën
Soda e bukës rekomandohet si një produkt natyral dhe shumë i dobishëm për pastrimin e thellë të lëkurës tuaj. Çdo ditë, poret e lëkurës suaj mbushen me yndyrë, qeliza të vdekura dhe papastërtia e pluhuri arrijnë në lëkurë çdoherë që dilni jashtë. Nëse nuk i pastroni poret e bllokuara, ata shndërrohen në puçrra të zeza dhe të zakonshme, andaj duhet që të pastrohen nga koha në kohë. Nuk e keni patjetër që të vizitoni... 

Ja si e shkatërron ndarja fytyrën tuaj

Ja si e shkatërron ndarja fytyrën tuaj
Cosmopolitan ka publikuar një studim ku renditen disa nga problemet që një ndarje mund ti shkaktojë fytyrës suaj. `1. Duke qenë se jeni shumë të stresuar do të filloni të ushqeheni me pica dhe sanduiçe që nuk i bëjnë mirë lëkurës suaj.  Read More →

Ja cila pjesë e trupit plaket më shpejtë

Ja cila pjesë e trupit plaket më shpejtë
Nëqoftëse keni menduar se fytyra dhe qafa rrudhen më shpejt apo tregojnë shenjat e plakjes, studimi i ri ka treguar se kjo nuk është ashtu. Në të vërtetë, në kundërshtim me të besuarit se shenjat e para të plakjes shfaqen në fytyrë dhe qafë, shkencëtarët kanë treguar se së pari këtë e vuajnë “gjinjtë”. Indet e gjirit janë shumë të ndjeshme dhe të holla dhe për këtë arsye janë edhe më të prirura ndaj rrudhave...