Këshilla

Një maskë ideale për flokët e bruneve

Një maskë ideale për flokët e bruneve
Nëse je brune dhe dëshiron që të zgjaten flokët më shpejt dhe të kenë shkëlqim dhe ngjyrë të njëtrajtshme, bën mirë të kërkosh në dollapin e kuzhinës, sepse atje do të gjesh përbërësin që do të të ndihmojë më shumë se çdo gjë tjetër. Bëhet fjalë për kafenë. Siç kanë treguar hulumtime të ndryshme, kafeina e ndihmon fijen e flokut të rritet më shpejt dhe lufton rënien e tij, shkruan noa.al, transmeton Klan Kosova. Gjithashtu,... 

Maskë me limon kundë rrudhave

Maskë me limon kundë rrudhave
Mendoni se vitet po kalojnë duke lënë gjurmë jo të pakta në fytyrën tuaj?! Shumica e grave, po dhe burrave pas të 40-ave i drejtohen mjekut kirurg, por në fakt ndodh që disa “gjurmë” të pakëndshme mund t’i fshini dhe me disa përbërës me vlera dhe lëndë ushqyese të jashtëzakonshme.  Read More →

Hiqini të njollat nga këmbët me këtë recetë

Hiqini të njollat nga këmbët me këtë recetë
Nëse jeni një prej personave që për çdo ditë shihni njolla dhe të mavijosura në këmbët tuaja, e nuk ju kujtohet as ku jeni goditur, ky është teksti i duhur për juve. Për të veshur fustane të shkurtër, nuk keni pse të hidhni shtresa të pudrës, mjafton të veproni kështu: Mjekësia popullore edhe kësaj radhe vjen në ndihmë. Për ndihmën e parë janë lakra, majdanozi, qepa ose patatja Majdanozin e preni imët, e hidhni sipër... 

Humbja e flokëve tek grate

Humbja e flokëve tek grate
Është e gabuar ideja se humbja e flokëve është një problem vetëm i meshkujve. Madje 40% e personave të cilët kanë problem të përkohëshëm apo afatgjatë me humbjen e flokëve, janë gratë. Tek disa persona, ky problem shfaqet në të gjithë kokën, tek disa të tjerë vetëm në pjesën qëndrore të kokës. Për çdo grua ësht stresues momenti kur shikojnë krëhërin e flokëve me një numër të madh të flokëve të rënë nga... 

Maskë me banane

Maskë me banane
Janë të njohura përparësitë e shumta shëndetësore të bananes. Përveç vlerave te tjera për shëndetin, kjo frutë na bën edhe më të bukur. Banania gjithashtu mund të përdoret edhe si maskë për fytyrën dhe flokët tuaj. Ajo do të hidratizojë lëkurën e thatë, ndërsa flokët tuaj do t’i bëjë të lëmuara dhe të buta, transmeton Telegrafi. Për bukuri Banania është e shkëlqyeshme për fytyrë sepse është e mbushur me... 

Ndikimi i kremit të plazhit në trupin tuaj

Ndikimi i kremit të plazhit në trupin tuaj
Dermatologët vazhdimisht japin këshilla të ndryshme për kremin mbrojtës që duhet të përdorur për t’u mbrojtur nga rrezet e diellit. Ata shpesh theksojnë se një krem me SPF të lartë duhet të përdoret çdo ditë në fytyrë, në mënyrë që lëkura të jetë gjithmonë e mbrojtur. Por, të shumta janë rekomandimet edhe për llojin e SPF-së.  Read More →

Xhel natyral për vetulla

Xhel natyral për vetulla
Nëse jeni lodhur duke e kërkuar lapsin, xhelin ose hijen për vetulla që ju përshtatet më së miri kemi lajm të mirë për ju. Mund ta bëni vetë një xhel natyral në shtëpinë tuaj. Ju nevojiten vetëm disa përbërës, ndërsa shumicën me siguri i keni tashmë në shtëpi. Sasitë duhet t’i caktoni vetë në përputhje me ngjyrën të cilën dëshironi ta fitoni, ndërsa besojmë se do të jeni e kënaqur me rezultatin. Ky xhel... 

Xhenxhefili, ilaç natyral për lëkurë dhe flokë

Xhenxhefili, ilaç natyral për lëkurë dhe flokë
Shumë njerëz i dinë përfitimet që ia sjellë xhenxhefili shëndetit tonë trupor, duke filluar nga trajtimi i dhimbjeve të stomakut deri tek dhimbjet e fytit. Mirëpo, kjo kurë natyrale dhe shumë e lirë në treg, mund të përdoret edhe në rutinën e bukurisë, meqë trajton lëkurën dhe flokët, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Ngadalëson plakjen e lëkurës Konsumimi i çajit të xhenxhefilit në baza ditore është një kurë natyrale... 

Maska që zhduk aknet

Maska që zhduk aknet
Luleshtrydhet përmbajnë oksid salicili i cili është i mirë për reduktimin e puçrrave në fytyrë ndërsa lëngu i limonit ndihmon për të shtrënguar poret dhe për të hequr lëkurën e vdekur. Kosi dhe mjalti kanë antibiotik. 1/4 e filxhanit luleshtrydhe të shtypura 2 lugë lëng limoni 1 lugë gjelle kos 1 lugë gjelle mjaltë Bashkoni të gjithë përbërësit së bashku dhe përzini me lugë druri. Aplikoni përmbajtjen në mënyrë... 

Kura natyrale për trajtimin e flokëve të dëmtuar

Kura natyrale për trajtimin e flokëve të dëmtuar
Problemet me shëndetin e flokëve janë të zakonshme, andaj shumë femra shpenzojnë shuma të mëdha parash në produktet për trajtimin e tyre. Mirëpo, nëse edhe ju keni probleme me flokët e dëmtuar, mos shpenzoni para në produkte të shtrenjta, sidomos jo para se t’i provoni alternativat natyrale, të cilat ua kemi sjellë më poshtë, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Aloe vera dhe vaj ulliri Kjo maskë krijohet me dy përbërës...