Këshilla

Maska për trajtimin e lëkurës së lëshuar

Maska për trajtimin e lëkurës së lëshuar
Lëshimi i lëkurës është një proces i pashmangshëm natyral, që ndodh kur ne plakemi, shtojmë ose humbim peshë. Gjithsesi, lëshimi i lëkurës është më evident në disa pjesë të caktuara, si puna e pjesës nën nofulla dhe lëkura në pjesën e epërme të duarve. Ndonëse është e pamundur ta eliminoni krejtësisht lëshimin e lëkurës si proces, ekzistojnë ilaçe natyrale që ju ndihmojnë në përmirësimin e dukjes së lëkurës... 

Maskë për lëkurë të thatë

Maskë për lëkurë të thatë
Përbërësit: 1 e verdhë veze 1 lugë qaji pluhur qumështi 1 lugë mjaltë Përgatitja: Përzieni një të verdhë veze, një lugë çaji me pluhur qumështi me një lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni në të gjitha zonat e thata. Mbaje në fytyrë për 20 minuta dhe shpërlaje me ujë të ngrohtë.  Read More →

Ja ilaçi për rrudha dhe lëkurë të varur

Ja ilaçi për rrudha dhe lëkurë të varur
Procesi i mplakjes shkakton ndryshime të padëshirueshme në lëkurë dhe bashkë me faktorët e ambientit bëjnë që lëkura jonë të humbasë vazhdimisht elasticitetin dhe të varet. Për fat të mirë, ekzistojnë disa ilaçe natyrale që mund të na ndihmojnë që lëkura jonë të ruajë elasticitetin dhe të duket e re. Ne po iu tregojmë se si të përgatisni një krem që ndihmon dhe ruan lëkurën në këtë drejtim, shkruan revista Shije. Në... 

Ja si të përtërini fëtyren për dhjetë minuta

Ja si të përtërini fëtyren për dhjetë minuta
Kjo maskë do të shndërrohet në tretman alternativ për shumë sallone të bukurisë. Është ekonomike dhe krejt natyrale, ndërsa që shtrëngon lëkurën m mirë se botoksi Përbërësit e nevojshëm: 1 të bardhat e vezës, 1/2 e lugës lëng limoni, 1/2 e lugës vaj kokosi. Përgatitja: Të bardhat e vezës e hidhni në një enë të vogël dhe e përzieni. Më pas shtoni lëngun e limonit dhe vajin e kokosit.raporton Gazeta Kosova Sot Maskën... 

Ja disa maska se si t’i hiqni rrudhat nën sy

Ja disa maska se si t’i hiqni rrudhat nën sy
Ndoshta nuk e dini që rrudhat nën sytë tuaj janë kryesisht produkt i gjenetikës. Edhe pse nuk mund të bëni shumë për ta ndryshuar trashëgiminë e rrudhave, mund t’i ndiqni disa shprehi të veçanta për ta reduktuar dukshëm intensitetin e rrudhave nën sytë tuaj, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Të bardhët e vezëve Dihet se të bardhët e vezës ndihmojnë në shtrëngimin e lëkurës. Ata e tendosin lëkurën e liruar dhe për... 

Ja si ta eliminoni celulitin në të pasme, këmbë, ije dhe kofshë?

Ja si ta eliminoni celulitin në të pasme, këmbë, ije dhe kofshë?
Celuliti është armiku i të gjitha femrave. Dhe mky mund të shfaqet në çdo fazë të jetës, gjë që e bën çështjen e paparashikueshme të bukurisë edhe më shumë se një problem. Disa femrave kjo mund t’ju paraqitet gjatë pubertetit, bëhet i dukshëm pas lindjes së një e më tepër fëmijëve, disa thonë se ai mund të shfaqet në mesin e viteve të 30-ta ndërsa të tjerë raportojnë se mund të marrin celulit gjatë menopauses. Nuk... 

Recetë natyrale për heqjen e “strijave”

Recetë natyrale për heqjen e “strijave”
Më në fund e kemi gjetur zgjidhjen për të eleminuar strijat! Ky preparat bëhet shumë lehtë, kurse me përdorimin e rregullt, ofron rezultate fantastike! Strijat shpesh ndodhin si rezultat i zgjatjes së shpejtë të lëkurës e cila është e lidhur me rritjen e shpejtë apo ndryshimit në peshë. Përveç kësaj, disa nga shkaqet më të shpeshta për krijimin e strijave mund të jetë edhe ndryshimi hormonal që ndodh zakonisht gjatë pubertetit,... 

Mbyllini poret në mënyrë natyrale

Mbyllini poret në mënyrë natyrale
Ekzistojnë shumë arsye pse poret mund të duken të hapura. Poret e mëdha mund të jenë të trashëguara, e poret e hapura mund të përkeqësohen nga kujdesi i dobët ndaj lëkurës, rrezet e diellit dhe mungesa e qërimit. Për fat të mirë, ekzistojnë disa mënyra për ta reduktuar pamjen e poreve dhe mbylljen e tyre në mënyrë natyrale. RUTINA E KUJDESIT PËR PORE TË ZMADHUARA Jua sjellim disa mundësi për mbyllje të poreve të hapura,... 

Disa mënyra për të luftuar celulitin!

Disa mënyra për të luftuar celulitin!
Është sezoni i ekspozimit të këmbëve. Po ju a jeni gati për provën e pantallonave të shkurtra? Përgatitjet për stinën e hareshme fillojnë me tonifikimin e trupit në përgjithësi dhe të trajtimit të celulitit në veçanti. Të gjithë frekuentojnë palestrat në prag të stinës së verës, shtojnë ecjet në këmbë dhe vrapin në natyrë. Dr. Violeta Dajçi Kujdesi ndaj mënyrës së të ushqyerit merr një rëndësi në këtë periudhë... 

Maska vetëm me tre përbërës për flokë të bukur

Maska vetëm me tre përbërës për flokë të bukur
Kujdesi për flokët shpeshherë di të jetë një proces i vështirë dhe mërzitshëm, pasi që, përveçqë duhet të siguroheni që keni flokë të fortë dhe të shëndetshëm, duhet të kujdeseni edhe për shkëlqimin dhe bukurinë e tyre të jashtme. Produktet komerciale janë të shumta, megjithatë shumica prej tyre janë të mbushura me kemikale dhe si rrjedhojë shumë femra kërkojnë alternativa natyrale për trajtimin e flokëve të...