Këshilla

Mos përdorni sapun në dush

Mos përdorni sapun në dush
Nëse përdorni sapun gjatë larjes po bëni gabim. Studimet e fundit dermatologjike kanë gjetur se ai i bën lëkurës tuaj më shumë dëm sesa mirë. Një eksperte amerikane thekson se përdorimi i rregullt i sapunit i heq trupit bakteriet që mbajnë larg aknet dhe ekzemën. Mjekja Robynne Chutka thotë se sapuni antibakterial, shpesh me përmbajtje të lartë kimikatesh, heq pisllëkun dhe papastërtitë që trupi ka mbledhur gjatë ditës,... 

Maska që eleminon rrudhat

Maska që eleminon rrudhat
Të gjitha femrat dëshirojnë një fytyrë të pastër dhe pa rrudha, një fytyrë të lëmuar dhe pa ndonjë problem. Zgjidhja më e mirë është për një lëkurë pa rrudha është maska natyrale. Përbërësit e kësaj maske janë: 1 e verdhë e vezës, 1 lugë mjaltë, 1 lugë limon Pak krip Përgaditëja: Përzieni së bashku të gjithë përbërësit dhe masën e përfituar aplikojeni në fytyrë. Mbajeni për 15 minuta. Këshillohet që... 

Disa sekrete për lëkurën e duarve

Disa sekrete për lëkurën e duarve
Gjatë dimrit lëkura e duarve tuaja mund të thahet dhe të bëhet e vrazhdë nëse nuk kujdeseni për to. Higjiena e duarve është hapi i parë për të pasur duar të bukura. Përveç kësaj duhet ditur se ne e prekim fytyrën 3 herë në minutë dhe higjiena është themelore. Bëni manikyr rregullisht: në qoftë se ju shkoni në një qendër bukurie është një zgjidhje ideale por edhe në shtëpi ju mund ta realizoni vetë. Aplikoni krem... 

Maska për lëkurë të pastër e të re

Maska për lëkurë të pastër e të re
Nëse keni filluar të keni probleme me rrudhat dhe shenjat e tjera në fytyrë, është e rëndësishme të filloni me trajtimin e tyre, para se të mund të jetë vonë. Mirëpo, në vend se të shpenzoni një mal me para në produkte artificiale, të cilat edhe mund të ndikojnë negativisht në lëkurën tuaj, përqendrohuni në zgjedhjet natyrale. E, një mundësi e mirë për ju është përdorimi i lëvoreve të shegës. Si ju ndihmojnë lëvoret... 

Ja si të trajtoni celulitin

Ja si të trajtoni celulitin
Ndonjëherë infektimi i celulitit mund të jetë i shkaktuar nga disa bllokime në inde, për shembull, rreth një muskuli ose ligamenti, ose në tulet. Presioni në rritje bën që të ketë komplikacione, prerja e furnizimit me gjak (e cila mund të shkaktojë gangrenë) dhe duke dëmtuar nerva. Kjo ka nevojë për trajtim urgjent dhe dekompresion. Një tjetër komplikacion është helmimi i gjakut ose septicemi, kur bakteret kalojnë dhe lëvizin... 

Ja si të hiqni lëkurën e errët tek bërrylat, gjunjët dhe sqetullat

Ja si të hiqni lëkurën e errët tek bërrylat, gjunjët dhe sqetullat
Pavarësisht moshës apo origjinës, lëkura e errët ndodhet tek çdo njeri, në gjunjtë, bërryla dhe në sqetulla. Kjo ndodh zakonisht kur këto pjesë trupi fërkohen shpesh, në mungesë të higjensë së parregullt, gjenetikës si dhe nëse keni lëkurë të thatë. Por ka disa mënyra natyrale të cilat do ju ndihmojnë ta shmangni këtë: Sodë buke Merrni një lugë gjelle sodë buke dhe përziejeni me 1 gotë qumësht. Aplikojeni përzierjen... 

Ja pse nuk duhet t`i mbani flokët natyral

Ja pse nuk duhet t`i mbani flokët natyral
Flokët natyrale nuk janë të preferushme sipas BuzzFeed. Në një shkrim të shkruar për flokët ata thonë se flokët natyrale të tregojnë shumë joprofesionale dhe është më mirë që ato të rregullohen. Për këta ata kanë dhënë 10 arsye se pse nuk duhet të mbahen flokët natyrale: 1.Sepse, janë të pakontrollueshme 2.Meshkujt nuk i shohin atraktive 3.Duken të thata dhe pa volum 4.Shkurtimi i tyre shumë nuk ju jep pamje të bukur 5.Flokët... 

Maska detoksikuese për fytyrë dhe flokë

Maska detoksikuese për fytyrë dhe flokë
Pastrojini flokët dhe lëkurën nga materiet e dëmshme të mbledhura me supermaskaKohën nuk mund ta ndalim, por me kujdes të duhur mund të ndikojmë në proceset e plakjes në cilëndo moshë të jetës. Me mënyrë të shëndetshme të të jetuarit dhe me detoksikime të kohëpaskohshme është e mundur që të nxiten proceset e përtëritjes së qelizave, të përmirësohen aftësitë e tyre mbrojtëse dhe me këtë të ngadalësohet plakja.... 

Botoks natyral

Botoks natyral
Maska për fytyrë mënjanon gjurmët e lidhjes dhe rrudhat e imëta, lëkura bëhet më e shtrënguar, më elastike dhe më e lëmuar. E hidraton lëkurën dhe në përgjithësi vepron pothuajse sikur botoksi, transmeton gazeta Kosova Sot Online. Përbërësit: 1 lugë me niseshte 5 lugë me lëng të karotave 1 lugë me ajkë Përgatitja dhe aplikimi: Në gjysmë gote me ujë e tretni me niseshte. E qitni në një tenxhere dhe ia shtoni 100 mililitra... 

Pse ju duhet patjetër kujdesi i lëkurës në mbrëmje?

Pse ju duhet patjetër kujdesi i lëkurës në mbrëmje?
Krema nuk e di se lëkura është e vetëdijshme për natën dhe ditën, andaj edhe kryen funskione të ndryshme në këto periudha. Përderisa në një anë gjatë natës organizmi jonë pushon dhe i minimizon funskionet e tij (pulsi, tensioni i gjakut, temperatura trupore, frymëmarrja), në anën tjetër lëkura jonë gjatë natës e përshpejton punën ndërsa gjatë ditës është e drejtuar nga mbrojtja ( rrezet UV, ftohti, ndotja). Për këtë...