Këshilla

Si t’i trajtoni aknet

Si t’i trajtoni aknet
Çdokush e dëshiron një lëkurë të bukur dhe të pastër, mirëpo kjo gjë nuk është çdoherë e mundshme, për shkak të cikleve mujore, stresit dhe gjërave të tjera, të cilat nuk i keni nën kontroll. Dr. David Colbert, dermatolog i certifikuar dhe themeluesi i produkteve të bukurisë ‘Colbert’, tregon se si çrrënjosen aknet dhe shenjat e tjera në fytyrën tuaj.  Read More →

Ja si ta shpërndani kremin në fytyrë

Ja si ta shpërndani kremin në fytyrë
Ndonëse aplikimi i saktë i kremit në fytyrë mund të mos jetë pyetja juaj më e madhe sa i përket kujdesit të lëkurës, është mirë nëse keni informata rreth aplikimit të tij. Të jemi të sinqertë, kremrat nuk janë edhe aq të lira, andaj asnjë femër nuk dëshiron që t’i shpenzojë ato kot. Për të bërë përdorimin e saktë të kremit dhe për të kursyer paratë tuaja, kushtojuni rëndësi këshillave të mëposhtme 1. Fillimisht... 

Venat e zgjeruara – si t’i trajtojmë në mënyrë natyrale

Venat e zgjeruara – si t’i trajtojmë në mënyrë natyrale
Venat e zgjeruara janë problem i shumë njerëzve. Duket se me to bëhet betejë e vazhdueshme. Në vijim ju sjellim disa këshilla se si ta trajtoni në mënyrë natyrale këtë problem. Probleme me venat e zgjeruara kanë më shumë se 50 për qind e njerëzve në moshën e mesme dhe zakonisht është fjala për venat e këmbëve. Nëse qëndrojmë një periudhë më të gjatë në këmbë, presioni në vena rritet madje për 10 herë, ndërsa... 

7 mënyra natyrore për të pastruar lëkurën tuaj

7 mënyra natyrore për të pastruar lëkurën tuaj
Pikat e zeza (mitiserat) formohen kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe sebumi i akumuluar në poret e lëkurës bashkëveprojnë me oksigjenin në ajër dhe formojnë pikat karakteristike me ngjyrë të errët. Për të parandaluar pikat e zeza, është thelbësore të pastrohet tërësisht lëkura me produkte delikate. Ja disa mënyra natyrore për të larguar pikat e zeza, të cilat do të ndihmojnë të pastroni lëkurën. 1) Vaji i kokosit Nëse... 

Disa këshilla natyrale për fytyrë të bukur

Disa këshilla natyrale për fytyrë të bukur
Gjeni këtu disa këshilla për një kujdes ndaj fytyrës në rrugë natyrale. Përdorni çiçibanoz kundër alergjisë së fytyrës Kjo bimë shërben për të forcuar lëkurën kundër alergjive dhe e ushqen atë. Nëse personi vuan nga sëmundja Penfigus, këshillohet të përdorë çiçibanoz. Këtë mund ta ziejë dhe ta pijë ujin e saj. Kremrat e bëjnë fytyrën më elastike Veçoria e përbashkët e kremrave që përdoren është shtimi... 

Uji ngadalësonë plakjen e lëkurës

Uji ngadalësonë plakjen e lëkurës
Një studim i ri ka treguar se uji rrit qarkullimin e gjakut në lëkurë. Përveç ujit përmenden edhe vitamina C dhe estrogjeni si faktorë të cilët pengojnë tharjen e lëkurës dhe ngadalësojnë plakjen e saj. Megjithatë ende nuk ekzistojnë fakte shkencore për ndikimin e këtyre dy të fundit. Konsumimi adekuat i ujit është shum i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm, ndërsa studimet e reja tregojnë pozitivitetin e ujit në... 

Trajtimi kallove me ilaçe natyrale

Trajtimi kallove me ilaçe natyrale
Kallot në këmbë kthehen në një problem shumë shqetësues gjatë stinës së verës. Nëse vuani nga to, ju rekomandohet që të mos “vraponi” direkt drejt ilaçeve, por të aplikoni përbërësit natyralë të mëposhtëm… Kallot në këmbë janë një shqetësim i shpeshtë. Por të shumta janë edhe ilaçet për to. Ky shqetësim i cili prek si meshkujt, ashtu dhe femrat, përveçse shkakton dhimbje, rezulton të jetë i bezdisshëm... 

Terapija me shushunja për rigjenerimin e lëkurës

Terapija me shushunja për rigjenerimin e lëkurës
Nuk është më sekret që bukuria e yjeve, prej vitesh është pasojë e produkteve natyrore. Një nga terapitë më të mira, më të shtrenjta e më të pazakonta është terapia e shushunjave. Historia e trajtimit të tyre është shumë e gjatë, fillimet i ka në mjekësinë popullore të Indisë, rreth 1000 vite para erës sonë. Ekzistojnë rreth 600 lloje shushunjash, por vetëm 15 prej tyre përdoren në mjekësi për kurime të ndryshme. Shushunjat... 

Pastroni fytyrën me sheqer

Pastroni fytyrën me sheqer
Preparatet që blihen për pastrimin e fytyrës kanë një përmbajtje shumë të lartë të kimikateve, për shkak të përbërësve të panumërt që kanë, ndaj pastrimi në mënyrë natyrale është mjaft i këshillueshëm edhe nga dermatologët. Këtu keni një recetë të thjeshtë përdorimi të pastrimit të fytyrës me sheqer (mundësisht në ngjyrë të errët). Përdorimi: Sheqeri i kuq është një produkt i mrekullueshëm si esfoliant... 

Maskë me qumësht dhe mjaltë për flokë

Maskë me qumësht dhe mjaltë për flokë
Flokët dëmtohen për shkaqe të ndryshme, por më të zakonshmet janë nga papastërtitë, dielli dhe lyerjet e shpeshta. Kjo e fundit është vërtet një problem serioz që i çon flokët në gjendje gati të vdekur, pa jetë e pa shkëlqim. Një maskë natyrale në kushte shtëpie që u kthen flokëve shkëlqimin dhe i bën të shëndetshëm është pa asnjë kosto. Përbërësit: ▪ 1/2 gotë qumësht ▪ 1 lugë mjaltë ▪ 1 banane e pjekur...