Shëndeti & Dieta

Zbulohet se si ndikon në organizëm çokollata e bardhë

Zbulohet se si ndikon në organizëm çokollata e bardhë
Nuk do ta besonit, por çokollata e bardhë ndikon në masë të madhe në shëndetin e njeriut. Është vërtetuar se nëse çokollatës së bardhë i shtohen përbërës të ndryshëm shtesë, shtojnë diversitetin e saj, trasmeton gazeta Kosova Sot Edhe pse sot mendojnë se çokollata e bardhë në fakt nuk është çokollatë, shkaku i përbërësve të saj, anën e saj pozitive askush nuk mundet ta fshehë.  Read More →

Si ta pastroni ajrin në banesë nga viruset

Si ta pastroni ajrin në banesë nga viruset
Të rralla janë ato bimë që janë të dobishme sikurse hudhra, e cila me mijëra vjet përdoret në mjekësi. Për një kohë të gjatë është përdorur si ilaç, jo si erëz. Ka aromë karakteristike, shije dhe është pikante. Mes tjerash përmban edhe kalcium, fosfor, selen dhe një sasi të madhe me vitamina B dhe C dhe proteina.raporton Gazeta Kosova Sot Midis antibiotikëve natyralë zë vend edhe hudhra, pasi lufton shumë baktere, tifon... 

Qelizat e kancerit vdesin, kur i hani këto ushqime

Qelizat e kancerit vdesin, kur i hani këto ushqime
Disa nga artikujt, që jua paraqesim më poshtë, janë shndërruar në artikuj shumë popullorë dhe të rrallë janë ata që nuk i pëlqejnë. Nëse i konsumoni rregullisht, mund të parandalojnë rritjen e tumoreve, madje në mënyrë më efektive sesa kimioterapia,transmeton gazeta Kosova Sot. VERA E KUQE Substanca resveratrol në lëvoren e rrushit është një antioksidues i fuqishëm, që e hasim edhe në verën e kuqe. Ky antioksidues përmirëson... 

Lëvoret e qepës me vlera të jashtëzakonshme

Lëvoret e qepës me vlera të jashtëzakonshme
Është bërë zakon që lëvoret e produkteve të ndryshme t’i hedhim. Por, në disa raste ato kanë vlera të patjetërsueshme. E tillë është edhe lëvorja e qepës. Nëse deri sot e keni hedhur, mos vijoni ta përsërisni këtë gabim. Vlerat ushqyese të lëvores së qepës mund t’i marrim duke e përdorur atë në të gjitha ushqimet që konsumojmë gjatë ditës. Qepa ka veti antibakteriale dhe e ndihmon shumë organizmin në luftën... 

Planifikimi i shtatzënisë

Planifikimi i shtatzënisë
Ekspertët për sterilitet tërheqin vërejtjen për disa faktorë, të cilët mund ta bllokojnë ngjizjen. Shtatzënia ndodh rastësisht ose me plan, por nëse tashmë për një kohë të gjatë nuk jeni duke ia dalë që të mbeteni shtatzënë, edhe pse jeni të shëndetshme, ndoshta shkaktarë të kësaj mund të jenë ushqimi jo i duhur, jeta e çrregullt, stresi dhe duhani, transmeton Telegrafi. Dietat rigoroze, variacionet në peshë, si dhe... 

Amenorreja

Amenorreja
Mungesa e plotë e mujoreve, amenorreja, është një dukuri normale në fëmijëri (pa ardhur menstruacioni i parë), gjatë shtatzënisë dhe në menopauzë. Amenorreja çon në faktin që proceset normale fiziologjike janë ato të cilat kontrollojnë menstruacionet e vonuara. Amenorreja shfaqet në mungesë menstruacionesh. Ju mund të keni amenorre, nëse organet reproduktive nuk funksionojnë mirë ose nuk keni sasinë e mjaftueshme të hormoneve... 

Problemet e zemrës rrezikojnë goditjen në tru

Problemet e zemrës rrezikojnë goditjen në tru
Infarkti i trurit (goditja apo sulmi në tru) renditet në vendin e katërt të shkaqeve të vdekshmërisë. Paraqet njërën prej sëmundjeve që krijon barrë të rëndë personale, sociale dhe ekonomike. Rëndësi të veçantë në parandalimin e tij ka trajtimi i sëmundjeve të zemrës. Dr. Blerim Myftiu Neurolog Spitali Amerikan Rr. “Shkupi”, nr. 25, pranë QKUK-së 038 221 661 / 038 400 661 049 513 513 [email protected] www.spitaliamerikan.com Bllokimi... 

Vaji i peshkut zhvillon aftësitë e fëmijëve

Vaji i peshkut zhvillon aftësitë e fëmijëve
Të gjithë prindërit kanë dëshirë që fëmijët e tyre të realizojnë ëndrrat e tyre. E tani shkencëtarët besojnë që kanë gjetur një mënyrë për t’i ndihmuar në këtë aspekt. Fëmijët të cilët kanë konsumuar tableta të vajit të peshkut kanë përmirësuar aftësitë e tyre për të lexuar në vetëm tre muaj. Studimi suedez për acidet yndyrore Omega 3, është i pari që konfirmon se të gjithë fëmijët përfitojnë nga... 

Keni flluska në këmbë? Ja si t’i trajtoni ato me metoda natyrale

Keni flluska në këmbë? Ja si t’i trajtoni ato me metoda natyrale
Gjithmonë ka një zgjidhje! Përveç ngjyrave të mrekullueshme, sandalet dhe këpucet verore kanë një minus të madh: flluskat që formohen në shputat e këmbëve. Kur temperaturat rriten, këmbët bymehen dhe djersijnë, gjë që shkakton fërkim kundër këpucëve dhe krijohen qeskat e dhimbshme të mbushura me lëng. Flluskat formohen si rezultat i shëtitjeve të gjata dhe të mundimshme, veçanërisht nëse kemi veshur këpucë shumë të... 

Dhimbjet e migrenës ndalen vetëm me kripë

Dhimbjet e migrenës ndalen vetëm me kripë
Shumica e njerëzve që e përjetojnë këtë lloj të dhimbjes së kokës, i drejtohen ilaçeve farmaceutike – të cilat ofrojnë zgjidhje të përkohshme dhe shpeshherë nuk ofrojnë fare ndihmë. Por, fatmirësisht ekziston një ilaç natyral për migrenën, i cili përbërës kryesor e ka kripën. Për ta trajtuar migrenën, duhet të zgjidhni kripë të kualitetit të lartë, siç është kripa kristale e Himalajës. Kjo kripë është ndër...