Dhimbja e stomakut varet nga zemra

Ndonjehere dhimbja e stomakut mund te shkatohet nga shqetesimet e zemres.

Se bashku me ndjenjen e te perzierit ne fakt eshte nje nga simptomat me te shpeshta te infarktit ne perparim, bashke me dhimbjet e njohura te gjoksit.

Por jo te gjithe e dine se dhimbjet e stomakut mund te perfaqesojne gjithashtu nje paralajmerim shume te hershem te problemeve te zemres.

Nese perjashtojme semundjet gastrointestinale, ndjenja e te semurit do te zvogleohet nese do te shtriheni ne nje shtrat per te pushuar, ndersa duke rritur sforcon, kjo mund te thote se artieriet jane duke vuajtur, gjithashtu zemra nuk mund te pompoje gjakun sic duhet deri atje.

Eshte e njejta gje qe ndodh me disa meshkuj ne mungese te ereksionit, varet nga zemra.

Tek femrat nje tjeter simptome kardiake e shpeshte eshte gulcimi, shoqeruar nga mungesa e ajrit dhe marramendje.

Me te papritura jane dhimbjet ne qafe, ne veshe dhe nofulla, te gjitha kembana te vogla te alarmit, te cilat nese nuk kane arsyetime te tjera, mund te varen nga zemra.

Komento