Dieta me limon

A dëshironi t’i humbni kilet e tepruara dhe që tani doni të filloni me formim të trupit që me kënaqësi do ta tregoni në veshje të mbuluar ose në plazh?

Nuk ka problem. Duhet të ndiqni vetëm shtatë hapa dhe ta pasuroni ushqimin me shumë, shumë limon.

1. Çdo mëngjes pini lëng të freskët të limonit me ujë. Ajo do të ndihmon në sistem digjestiv dhe të përshpejtimit të metabolizmit. Shmangni alkool dhe lëngje me shumë sheqer, ndërsa konsumimin e kafesë dhe çajit zvogëloni në minimum.

2. Hani sa më shumë fruta dhe perime.

3. Barazoni sheqerin në gjak. Dhimbja e kokës, përtimi dhe pamundësia për përqendrim janë simptomat e nivelit të ulët të sheqerit me çka lind dëshira për diçka të ëmbël. Ushqimin bëjeni pak me lëng të limonit, që do ta zvogëlon sheqerin në gjak për 30 për qind. Lëvozhgën e limonit, përdorni në ushqim. Shtoni në supat dhe në sallatat.

4. Zvogëloni konsumimin e ushqimit të pasur me sheqer.

5. Harroni ushqimin e payndyrshëm, sepse trupit tuaj i nevojiten edhe yndyra të caktuara. Sallatat bëjini me vaj ulliri dhe lëng limoni dhe do ti bëni shërbim të madh shëndetit tuaj.

6. Hani produkte të freskëta. Te të tillat nuk ka sheqer të fshehur dhe hemikale që e vështirësojnë punën e mëlçisë, as organeve digjestive. Do të jetë e shkëlqyeshme kur afër ushqimit kryesor do të konsumoni edhe sallatë. Dhe për drekë dhe për darkë.

7. Hani ngadalë ushqimin, sepse ushqimi jo mirë i përtypur e ngadalëson digjestionin.

Gjatë kësaj diete mund të hani çdo gjë që hani zakonisht dhe nuk ju duhet t’i numëroni kaloritë. Lejohen kalori dhe çokollata dhe akullore. Vetëm për një gjë duhet të kujdeseni se të paktën në një ngrënie të ketë limon. Duke e kombinuar këtë dietë me 30-minuta ushtrim për çdo ditë, do të ndiheni më të shëndetshëm pas një jave, ndërsa pas dy jave humbja e kileve do të jetë e dukshme. Me fat dhe jeni të përpiktë.

3 Comments

  1. sa duhet te pin per nje dit lengu e limanit nese ka mundes me tregu tung tina

  2. nese na jepni disa detaje me shume, te tipit:sa uje e sa limon duhet te hedhim ne uje. flm

  3. Pershendetje te dashura leseuxe!Alketa,Nje nga keshillat e mia per kedo qe deshiron te humbase peshe me cfaredolloj diete ka qene gjithmone te beni ushtrime fizike ne menyre qe te mos ju bjere lekura. Nuk di se sa i je permbajtur kesaj pjese, por nese jo atehere duhet ti kthehesh ushqimit normal, me pak regjim sigurisht, qe te mos i maresh perseri kilet e humbura dhe bej patjeter shume ushtrime fizike.Ana,E kam thene shume pak nuk di te them njesi matese persa i perkter kripes dhe vajit. Min i kg mendohet t ejete 8 kg Disa kane rene me teper por ka dhe qe kane rene vetem 5 kg. Cdo gje varet nga konstrukti.Tea,Fillo te perdoresh me teper vaj ulliri se gjalp ne ushqimet qe pergatit. Persa i perket dietes, normale qe cdo gje varet nga organizmi por mesa me thua je tek dita e pules, dhe ke dhe shume dite te tjera perpara. Me mire mbaroje njehere, por kete here sic duhet, dhe ne fund shih sa do biesh.Faleminderit

Komento