Flokët e pajetë dhe të thatë? Ja si duhet të veproni

Beautiful young woman with long hairShpesh, në qoftë se flokët janë të pajetë dhe të thatë, problemi është për shkak të kokës: gjëndrat dhjamore nuk prodhojnë yndyrë të mjaftueshme, dhe flokët tentojnë të thahen dhe në këtë mënyrë të humbasin famë. Njeriu duhet gjithashtu të marrë parasysh ata që kontribuojnë në këtë fenomen, si dielli, përdorimi i tharëses, dietë të paekuilibruar, etj.

Këtu janë këshillat tona për të pasur flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

Mjetet natyrore

Një nga mënyrat më të mira për të ri-hidratuar flokëve është padyshim aplikimi i një maskë ushqyese me të verdhën e vezës, vaj bajamesh, mjaltë avokado, gjalpë.  Aplikojeni një herë në javë.

Mos harroni se ka disa produkte që kanë efekte veçanërisht të dobishme për flokët, për shembull:

– Vaj ulliri. Para se të flini, aplikoni vajin e ullirit në flokë, mbështilli në një peshqir dhe flini, ju do të shihni se në mëngjes do të jenë më të fortë dhe do të shkëlqejnë!

– Limon dhe uthull. Përziejini me ujë të ngrohtë dhe aplikojini në flokë para shampos. Lani flokët tuaj si zakonisht dhe fërkojeni kokës për 2 ose 3 minuta. Pastaj shpëlajini flokët tuaj.