Karrotë dhe mjaltë kundër akneve

maskeKjo është një maskë kundër lëkures me yndyrë dhe me akne.

1 karrotë
1 lugë mjaltë

Merrni një karrotë, qerojeni, pastaj bëjeni pure. Hidhni karoten në një tas, shtoni pastaj mjaltin, përzieni mirë me një mikser deri sa të shkrihen së bashku. Maskën e përgatitur e vendosni në fytyrë dhe e lini të qëndrojë 10 minuta. Pastaj shpërlani fytyrën me ujë të vakët dhe lyeni fytyrën me një krem hidratues. Kjo maskë shërben edhe për ato femra që kanë probleme me aknet.