Kujdesi ndaj lekures, gabimet qe nuk duhet te beni ne dimer

Deshirojme qe lekura jone te qendroje perfekte edhe gjate dimrit, ja gabimet qe nuk duhet te te beni.

Per te mbajtur nje lekure te shkelqyeshme edhe gjate muajve te dimrit, duhet te jeni shume te kujdesshme. Rreziku me i madh eshte ai te gjendeni me nje fytyre te thate, te irrituat dhe te skuqur. E rendesishmew eshte te dini kush jane gabimet qe duhet te evitoni, te gjithe ato gjeste qe ndonjehere nuk na duken shume shume te shendetshem por qe ne fakt jane!

Ja nje list me disa gjera te vogla per te bere.

Dush i ngrohte- Banjot e gjata dhe te ngrohta mund te na relaksojne, por per fat te keq thajne shume lekuren. Perdorni gjithmone uje te vaket dhe hidratoni lekuren me nje detergjent i cili nuk eshte aromatik.

Toniku- Kujdes kur perdorni edhe tonikun, pasi mund te rrezikoni tjua bej lekuren shume te ashper dhe te thate. Nese deshironi patjeter ta perdorni zgjidhni ato te cilet nuk permbajne alkool.

Mos perdorni kremin solar-Fakti qe eshte dimer nuk do te thote se dielli, per aq pak sa mund te jete, nuk mund te “sulmoje” lekuren. Vazhdoni te perdorni mbrojtje edhe gjate dimrit per te evituar rrudhat dhe shenjat e padeshiruara./ikub/

Komento