Pastrojani mushkëritë fëmijëve

Dëllinjat kanë vend të merituar në mjekësi. Të gjitha pjesët e saj janë të shëndetshme, e thahen në vendet me erë. Është diuretik, sugjerohet kundër kollës, astmës, sëmundjeve të barkut.

Rregullon edhe punën e veshkave, hedhjen jashtë të urinës, ndihmon edhe te problemet me tretjen. Vaji eterik vlerësohet shumë, sepse në doza të pakta lehtëson kollën, trasmeton gazeta Kosova Sot

Çaji përgatitet duke bluar frutat dhe përzier me 2 dl ujë të vluar, e mbuloni për 5 deri 10 minuta. më pas e pini, nga dy gota në ditë. Çajin e ëmbëltoni me mjaltë ose sheqer. Nëse vuani nga diabeti, mos përdorni sheqer. Y çaj, është shumë efikas në pastrimin e mushkërive të fëmijëve.