Per fytyre te lemuar dhe per zbardhje te lekures

Disa metoda per nje fetyre te lemuar dhe per nje fetyre te bardhe:

Merrni 150 gr brume te bukes se thekur, te porsa dale nga furra (tul buke), 4 te bardha te vezes, 1/4- ta e litrit te uthulles se forte rrushi. Keto i perzieni bashke,pastaj i ngjesh mire me nje luge druri dhe kullohen me nje nape.Pastaj nje pelhure te bute, e njomni ne kete leng dhe cdo darke e ferkoni fytyren. Kete procedure e vazhdoni 5-6 mbremje.

Merrni patate te ziera, si e qeroni e shtypni, e perzieni me qumesht, dhe e ngjeshni derisa te merrni formen e purese. Me kete lyeni e ferkoni fytyren cdo mbremje. *

Kurse njollat e fytyres hiqen duke i pergatitur kete metode. Merrni sasi te barabarta lule zambaku, lule shtogu, pasi i shtypni i perzieni me mjalte. Me kete krem ferkojme pjeset e prekurate fytyres 2-3 here ne dite. Kjo sherben edhe per pikat e fytyres.

Per largimin e njollave te murrme te lekures merrni: 1 filxhan leng nga fruti i nerenxes.Shtoni 1 luge kafe me kripe, dhe me kete leng lyejme dhe ferkojme pjesen e prekur te fytyres 2 here ne dite.

Kur skuqet fytyra nga dielli, merrni leng limoni, vaj pambuku ne sasi ta barabarta.E perzieni mire kete mjekim dhe 2-3 here ne dite e aplikoni ne pjeset e skuqura te fytyres.

Per te evitur rudhat e fytyres merrni 60 gr nga bulbi i zambakut,(lilium), 50 gr mjalte, 30 gr dyll, 15 gr uje trendafilesh. Masen treteni mire ne zjarr te ngadalshem. Dyllin dhe mjaltin e perzieni te gjithe bashke, derisa te formohet nje lloj pomade me kete, ferkoni fytyren duke bere masazh me kujdes cdo mbremje,e fillojme nga poshte lart me kujdes, ngadale, dhe me durim.Ky veprim mund te perseritet edhe 2-3 here ne jave. Ne mengjez e fshijme fytyren me nje pelhure te bute.

Per puçirat e fytyres perdoret edhe lengu u trangujve, (kastravecit).Merrni 2-3 kastraveca. I cani ne 4-5 pjese, i futni ne 1 liter uje. Ne te futni 10 gjethe vishnje te njoma, 6 gjethe lisi, 70 gr kripe. Pas 3-4 javesh kete perberje e kaloni nepermjet nje nape.Me kete njomni nje cope pambuk dhe bejeni fytyren dhe masazhin e fytyres duke e lene nga darka deri ne mengjez.

Per pucrat e moshes rinore merrni uje kovaci atje ku temperohen hekurat e nxehte, ku shuhen hekurat e skuqur. Ne nje govate uje , se ne kete uje ka perbeje dhe kristale te cdo lloj metali, dhe ky sherben per ti zhdukur pucrat e moshes.

Pucrat e moshes rinore shfaqen shpesh tek ata persona, ose te rinj, qe jane te sinqerte ne dashuri dhe e mbajne te fshehte ate, dhe nuk e shfaqin dashurine. Pikerisht i thone nje fjale “qe bukuria e njeriut vjen nga brenda trupit dhe shfaqet jashte”.

Me kete po paraqesim disa metoda te thjeshta por te efekshme. Merrni lengun e 1 kokrre limoni dhe ferkohuni duke i bere masazh fytyres cdo dite nga nje ore per 10 dite rrjesht. Po keshtu behet edhe me lekuren e qepes, duke e lyer dhe i behet masazh fytyres, cdo darke per 10-15 net rrjesht, se era e limonit pucrrat i zbardh dhe e miremban fytyren e paster, dhe zhduk njollat dhe eleminon pikat e zeza qe formohen nen poren e lekures.

Merrni lengun e sheges te shtrydhur nga kokrrat e saj afersisht 1 fixhan kafeje leng shege, njomni
fytyren me te ne dreke, kurse ne mengjez esell pihet 1 filxhan kafeje me vaj ulliri.

Domatet e freketa. Merrni 50 gr domate te fresketa dhe te pjekura mire, 400 ml alkool 60°, 100 gr glicerine qe merret ne farmaci dhe pasiperzihet mire, vendoset me pak pambuk, ose me ane te nje pende te paster mbi pucrat ose njollate fytyres, disa here ne dite deri ne mbarimin e kesaj pomade.

Jo vec fytyra ka nevoje per maske por dhe trupi perzieni ne doza te barabarta p.sh 1 luge mjalte me nje luge krip te holleferkoni trupin e lagur me pare dhe qendroni per disa minute pastaj shpelahuni do ta ndjeni lekuren te fresket dhe te bute si prej bebi.