Pese zakone qe duhen eleminuar per nje lekure te bukur

Pese sjellje per t’u eleminuar per te patur menjehere nje lekure te bukur. Jane veprime qe shpesh i bejme pa u menduar por qe i shkaktojne nje dem afatgjate lekures.

Per te kuruar lekuren nuk eshte e mjaftueshme duke u kujtuar per te aplikuar kremin dy here ne dite dhe te investojme ne produkte kozmetike te kushtueshme.

Ndonjehere harrojme qe egzistojne shume veprime te perditshme, qe mund ta permiresojne ose keqsojne lekuren tone, sidomos te fytyres, qe eshte me e ekspozuar ndaj agjenteve te jashtem si dielli, i ftohti apo smogu. Fillojme duke eleminuar nga dita pese zakonet e keqia dhe do te vini re menjehere rezultatet e para.

Zgjidhni pastruesin e duhur

Fatkeqesisht eshte nje zakon i keq i te menduarit qe sapuni eshte me i vlefshem. Nuk eshte absolutisht e vertete. Mbi te gjitha per fytyren duhet te perdorim nje produkt te ndryshem ai i duarve dhe trupit sepse lekura e fytyres eshte me e ndjeshme. Zgjidhni nje pastrues qe permban pak substance kimike, te tilla si SD-40 dhe alkoli  isopropyl, perberes shume te perhapur, por qe kane tendence te thajne dhe skuqin lekuren.

Mos perdorni shume shpesh pastrimin

Pastrami i lekures eshte i rendesishem. Por pastrimi ne thellesi nuk duhet te behet vazhdimisht, sepse rrezikoni ta beni lekuren teper te ndjeshme. Sot ka shume produkte komerciale, bazuar ne acid alfa hydroxyl qe luftojne fillimin e rrudhave dhe defektet. Duhet t’i perdorni me rezervim dhe sigurisht jo ne mengjes kur lekura eshte me e dobet.

Hidratojeni shume ose shume pak

Keshilla kryesore e te gjithe eksperteve te bukurise eshte ajo per te ushqyer lekuren, vecanerisht nese eshte e thate. Eshte nje sugjerim shume i mire, por nuk duhet tepruar, sepse rrezikoni mbingarkesen e lekures. Mund te ndodhin edhe shperthime afatgjata. Gjeja me e mire eshte te pihet sa me shume uje dhe zgjidhni nje produkt qe te mos jete teper i yndyrshem.

Moslarja e fytyres para se te shkoni ne shtrat

Ky eshte vertet nje zakon i keq, qe na dhuron ne mengjes nje pamje te papaster dhe bezdisjen e heqjes se make-up gjate nates, eshte thare, sidomos rimeli dhe lapsi. Kjo nuk duhet bere, edhe pse eshte nje ngjarje sporadike. Mjetet trukuese qe nga fondatina deri te ruzhi, bllokojne poret te cilat padyshim duhet te jene te lira nese nuk duam te kemi surpriza te keqia (si pucra, ekzeme, inflamacione dhe carje).

Perdorimi i produkteve te vjetra

Sa shpesh e pastroni canten tuaj te tualeteve? Eshte tipke te perdoresh nje produkt derisa te mbarohet, edhe pse eshte blere disa vite me pare. Produktet kozmetike skadojne dhe natyrisht me kalimin e kohes humbasin vlerat dhe cilesine. Pervec te tjerash shpesh aplikohen me duar, jo gjithmone te pastra dhe bakteriet akumulohen me shpejtesi si ne aplikatore si ne ambalazhet e produkteve. Per te mos folur per ato buzekuqet perdorur ndoshta me herpes dhe pastaj j’ua japin hua mikeve.