Receta natyrale kunder celulitit

Shpesh flasim per trajtimet kunder-celulitit, shume ose me pak te shtrenjta, shume ose me pak te rrezikshme.

Por ekzistojne dhe metoda ne kushtet e shtepise. Me sa duket ato jane te dobishme, fale punes dhe pervojes se femrave. Me poshte jepen disa receta, natyrale qe mund te aplikohen nje ose dy here ne jave. 

Me bajame dhe kafe, perberesit jane: kafe, vaj bajame i embel nje tas i pershtatshem per mikrovale leter transparente kuzhine.

Pergatitja: Hidhni kafen ne nje tas dhe ngroheni ne mikrovale per 15 sekonda. Masazhoni direkt me masen e ngrohte vendet me te prekura nga celuliti, ku keni aplikuar me pare vajin e bajames per te lejuar kafen te veproje me mire.

Mbeshtillni me leter transparente kuzhine vendet qe keni masazhuar sa me shume qe te jete e mundur ne menyre qe kafeina te absorbohet nga lekura duke minimizuar celulitin.

Lereni te pakten dhjete minuta, pastaj hiqni letren dhe shpelajeni me uje te ftohte.

Me, livando grejpfrut dhe hedra (Edera helix) Perberesit: nje shishe 50ml 12 pika vaj bajame te embel 5 pika vaj esencial grejfrut 5 pika vaj esencial livando 10 gjethe hedra.

Pergatitja: Vendosni 10 gjethe hedre ne nje filxhan me uje te ngrohte dhe i lini ato per 20 minuta.

Hiqini nga zjarri dhe i lini te qendrojne per 20 minuta.

Hiqni gjethet dhe i vendosni ato ne mikser me 5 pika vaj bajame te embel.

Vendosni menjane lengun e gjetheve te ziera. Perzieni vajin e bajames me vajin e geifrutit, vajin e livandes dhe pese pika nga lengu i gjetheve te hedres te ziera.