Rendesia e kujdesit te duarve

Duart tona jane pjese e trupit tone qe ekspozojme me se shumti ndaj agresoreve te jashtem, si vap, i ftohti etj, pikerisht per kete duhet tu kushtojme nje kujdes te vecant. Duke menduar per te gjitha gjerat e perditshme, ato shpesh duken te lodhura, te dehidratuara dhe me nje manikyr te prishur. Ja disa keshilla per tu kujdesur per duart tona.

Te lani shpesh duart ndihmon ti mbani ato te pastra, por edhe te parandaloni mikrobet te cilat jane burim infeksioni. Kur lajme duart, duhet te perdorni gjithmone uje te vaket dhe nje detergjent delikat qe te respektoje aciditetin natyral te epidermes. Te kujdeseni per duart duhet te jete prioriteti i dites duke e bere keshtu nje rutine qe kerkon vetem pak minuta. Pas dushit, shtyni kutikulat me kujdes dhe prisni lekurat e teperta. Nje here ne jave mund te perdorni scrub-in qe sherben per eleminuar qelizat e vdekura. Per te evituar njollat e moshes ne duar, nje rregull i mire eshte perdorimi i kremit me faktire te larte mbrojtes edhe ne muajt e ftohte. Per manikyrin ne shtepi eshte e nevojshme te keni ne dispozion mjetet e duhura. Keshtu, pak nga pak mesoheni me kete rutin dhe per ju behet me e thjeshte te kujdeseni per duart tuaja. /ikub/