Rozmarina, bima me veti kurative

Rozmarina, bima me veti kurativeRozmarina njihet si një nga erëzat më të rëndësishme që ne na nevojitet për të realizuar pjatat e shijshme. Por kjo bimë ka dhe veti të tjera kurative.

Studime të shumta kanë nxjerrë në pah vetitë e padiskutueshme të rozmarinës, ku theksohet se ndihmon qarkullimin e gjakut si dhe përmirëson humorin.

Bima e rozmarinës, përmban antioksidantë të cilët luajnë rol kyç për pastrimin e mëlçisë.

Një nga mënyrat më të mira për të marrë këto veti kurative është duke zier një lugë rozmarinë në ujë të nxehtë për 10 minuta dhe duke pirë çdo ditë nga pak prej tij në formë çaj.

Gjithashtu ky lëng shërben për të luftuar dobësinë e përgjithshme të trupit si dhe favorizon lehtësinë e tretjes.