Si të grimoheni në ditët “dimërore” ?

Si të grimoheni në ditët “dimërore” ?Ashtu si i zgjidhni rrobat e ngrohta kur bien temperaturat, gjithashtu përshtateni edhe grimin tuaj sipas kushteve atmosferike.

Pra është shumë e rëndësishme të dini se si të grimoheni gjatë dimrit. Në vazhdim ju zbulojmë mënyrën “dimërore” të grimit.

Këto janë disa këshilla të cilat duhet patjetër t’i keni parasysh nëse dëshironi të mos keni probleme të caktuara.

– Shtoni ujë: Gjatë ditëve të ftohta, lëkura ka nevojë për lagështi shtesë. Shtoni një ose dy pika ujë të thjeshtë në pudrën e lëngshme, përzieni në dorën tuaj dhe aplikojeni në fytyrë. Në qoftë se përdorni pudrën pluhur, disa minuta para se ta aplikoni, freskojeni fytyrën me pak ujë.

– Tone më të ngrohta: Nëse, për ditët dimërore doni të ndryshoni hijezimin e preferuar për sy nga nuanca e ndritshme në atë të ngrohtë, përzieni me hijezimin ngjyrë kafe. Kjo do të “thellojë” ngjyrën, por nuk do ta ndryshoj shumë.

– Shmangni nuancën e bronzit: Nuk është pigment natyral i lëkurës për stinën e dimrit, pasi duket shumë e panatyrshme dhe shpesh merr një ngjyrë të kuqërremtë ose portokalli. Zgjidhni nuancën e duhur që të dukeni sikur jeni rrezitur pakëz në diell.

– Maskara: Gjithmonë theksoni qerpikët. Teknika më e sigurt është përdorimi i vetëm maskarasë me ngjyrë të zezë dhe aplikojeni derisa qerpikët të marrin formën e përsosur, transmeton “Zëri.info”.

– Mos flini me grim në fytyrë: Ajo që është e rëndësishme ta dini këtu është se nuk duhet kurrsesi të flini me grim në fytyrë dhe këtë nuk duhet ta bëni as në dimër e as gjatë ditëve të nxehta. Pse nuk duhet ta bëni këtë do ta mësoni në vazhdim.

Heqja e grimit gjatë natës para se të flini nganjëherë është e mundimshme dhe ndodh që thjesht nuk e hiqni përbërjen dhe shkoni në shtrat. A do të ndodhë ashtu me ju edhe pasi ta keni lexuar historinë e ardhshme?

Një eksperte e kësaj fushe, donte për të provuar veten se si do të duket pa e hequr grimin një muaj. Pas ditës së tretë, ka pasur një shfaqje të cisteve të bardha rreth qepallave dhe lëkura e saj u bë më e thatë. Miqtë kishin filluar të vërejnë dhe i bënë me dije se dukej e lodhur. Pas 10 ditësh, u zgjua me sytë e ënjtur për shkak të gungave nga llajneri. Një muaj më vonë ajo shkoi në klinikën dermatologjike për të riparuar dëmtimet në fytyrën e saj. Një kamerë e veçantë zbuloi se cilësia e shtresës sipërfaqësore të lëkurës ishte në gjendje shumë të keqe sesa një muaj më parë, për shkak se lëkura kishte më pak oksigjen. Rrudhat ishin të thelluara, për shkak të thatësisë së lëkurës.

Skuqja e fytyrës, me të cilën ajo tashmë kishte një problem edhe më të përkeqësuar, si dhe poret ishin zgjeruar më shumë. Ekspertët thonë se nëse nuk hiqet grimi për disa ditë, mund të ju bëjë ndër të tjera të dukeni më të vjetër për 10 vjet.