Si të trajtojm strijat në kushte shtëpije

Si të trajtojm strijat në kushte shtëpijeLekura e trupit peson ndryshime , ku humbet elasticitetin natyral dhe peson “shkeputje” te quajtura ndryshe strija , te cilat kane nje ngjyre qe varion nga e kuqe ne te bardhe.

Shfaqen si pasoje e ndryshimeve te papritura ne peshe, shtatzenia, puberteti, etj Strijat jane rrjedhoje e carjeve te dermes dhe me kalimin e kohes mund te pakesohen, te zhduken ose jo plotesisht, ne varesi te fazes ne te cilen ju i trajtoni, po ju paraqes nje trajtim te thjeshte dy javoresh :

Nevojitet :
-2 luge ( gjelle) kafe (ekspres) pasi ka me shume *kokrriza*
-5 luge (gjelle) vaj ulliri ose bajamesh

Pergatitja : Ne nje tas perzieni kafen dhe vajin derisa te formohet ne forme kremoze ,me pas aplikojeni ne pjeset ku jane shfaqur strijat (shenjat e bardha ne: gjoks, kofshe barke ) masazhoni per 5 min ,me pas merrni nje peshqir te ngrohte dhe mbeshtillni trupin me te ,lereni ne qetesi 25 min dhe ne fund shperlani me uje te vaket ,vaji dhe kafeja jane nje kombinim perfekt per nje trajtim te tille sherbejne si skrub per trupin si dhe ndihmojn shume ne trajtimin e strijave ,hidratojne dhe *sheshojne* ,kjo menyre perdoret 2-3 here ne jave ,brenda dy javeve do te shkoni permisime (sigurisht qe nuk do te prisni qe ato te eleminohen plotesisht ,pasi eshte e pamundur ,me durim arrihet cdo gje.