Posts tagged with "dieta"

Si të dobësohemi

Si të dobësohemi
Ha perime që të ndihesh i ngopur Pi shumë ujë Largo ushqimet e këndshme (ëmbëlsirat) nga shtëpia. Merru me diçka – nuk ja vlen të hash pasi që nuk ke gjë tjetër që të bësh dhe mërzitesh (s’të rrihet). Ha vetëm nga pjata dhe ulur në tavolinë ushqimi. Mos u ushqe nga frigoriferi. Mos kapërce ushqimet (vaktet) Të mbash ditar dhe të shënosh çdo gjë që hanë ju ndihmon të përcjellësh gjendjen dhe të rrish në binar. Përveç... 

Ushtrimet gjimnastikore

Ushtrimet gjimnastikore
Tashmë ju  e dini se ushtrimet gjimnastikore janë shumë të mira për ju dhe shëndetin tuaj. Ju ende vazhdoni të mos jeni aktivë sa duhet. Ushtrimet fizike jo gjithmonë duhet të bëhen kur jeni mbipeshë, ju mund të ushtroni edhe nëse keni peshën normale trupore. Ushtrimet ndihmojnë së tepërmi në reduktimin e presionit të lartë të gjakut, diabetit dhe kolesterolit. Të paktën një orë në ditë duhet të ushtroni, këtu mund të... 

Si të dobësohemi

Si të dobësohemi
Ju ka ndodhur që të përpiqeni të bini në peshë por pa rezultat mbase ju nuk po i jepni trupit tuaj atë çfarë realisht i nevojitet. Nëse në mëngjes vendosni në copë gjalpë mbi bukën e thekur dhe dilni nga shtëpia po gaboni tepër, nuk po i bëni vetes një nder. Një mëngjes i mbushur me proteina do të ishte më i mirë pasi e ndihmon metabolizmin gjatë gjithë ditës që të mos ketë uri. Edhe pse po shpenzoni kohë në palestër, ... 

Dieta me bazë peshku

Dieta me bazë peshku
Numri i personave që pëlqejnë peshkun po rritet nga dita në ditë dhe ky është një element kërcënues për të gjitha produktet e mishit. Edhe mjekët rekomandojnë të gjitha produktet e peshkut duke thënë se janë shumë të nevojshme në dietën ushqimore të secilit prej nesh.  Read More →

Dieta e deshtuar? Ja pse kilet kthehen perseri?

Dieta e deshtuar? Ja pse kilet kthehen perseri?
Secili prej nesh ka provuar te humbase disa kile me ane te nje diete te caktuar, sikurse heret e vone shtimi ne peshe mund te rikthehet serish. Tashme eshte gjendur arsyeja e pyetjes sone te perdithsme, pse ndodh kjo? Behet fjale per nje sindrome e cila zhvillohet pas dietes, nje mekanizem mbrojtes i koordinuar mes hormoneve dhe metabolizmit, te cilat na drejtojne te shtojme ne peshe.  Read More →

Si ndikon dieta në trup dhe mendje?

Si ndikon dieta në trup dhe mendje?
Me siguri se deri më tani keni qenë në dietë, jini larguar nga ushqimi i preferuar, keni humbur kilogramët, e i keni kthyer përsëri…Por, a e keni pyetur veten tuaj ndonjëherë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur ndryshoni regjimin e ushqimit tuaj?  – Secila dietë ndikon në trup dhe psikikë, prandaj qasuni me kujdes. Për ta arritur qëllimin, paraprakisht keni nevojë për përgatitje mendore dhe vendim paraprak për ta ndryshuar... 

Dieta 33 ditëshe

Dieta 33 ditëshe
Dietë e lehtë dhe efikase. Meny e thjeshtë, të cilën mund ta praktikoni 33 ditë. Çdo ditë hani vetëm atë që është dhënë më poshtë. Në këtë propozim, parashihet ushqim për njëmbëdhjetë ditë, pas përfundimit është e nevojshme ta përsëritni edhe dy herë, kështu që dieta do të zgjasë një muaj. Për një rezultat më të mirë hani deri në orën gjashtë.  Read More →

8 gabimet qe mund te na prishin dieten

8 gabimet qe mund te na prishin dieten
Te ndjekësh një diete është mire, por duhet pasur kujdes qe te mos marrim kilogramë me vone. Për te shmangur surprizat e këqija, ja 8 gabimet qe duhet t’i shmangim. Nuk hamë aq sa duhet Dëgjojmë shpesh te flitet për dieta hipokalorike. E mira është te mos arrihet marrja e kalorive qe i duhen trupit çdo dite ( rreth 1800 për femrat). Ajo qe harrojmë pothuajse gjithmonë është se duke mos ngrënë humbim edhe masën muskulore. Nga... 

Respektojeni orarin dhe humbni peshë

Respektojeni orarin dhe humbni peshë
Respektoni orarin: Kafjalli: 8:00h – 10:00h Zamra: 9:30h – 10:30h Dreka: 12:30h – 14:30h Zamra: 16:00h – 17:30h Darka: 19:00h – 21:00h.   Menyja për shtatë ditë:  Read More →

Dietë me bostan

Dietë me bostan
Bostani është i mrekullueshëm për dietë, meqë përmban 90% ujë. Përpos që do të futni sasi të mjaftueshme të ujit në organizëm, duke ngrënë bostan do të merrni edhe sasi të konsiderueshme të vitaminave dhe mineraleve. Kjo dietë është e mrekullueshme për pastrimin e organizmit nga substancat e dëmshme.  Read More →