Të gjithë e keni në oborr, por sëmundjet që i shëron ky ilaç do t’ju lë pa mend

Në mjekësinë popullore përdoren lulet, gjethet, rrënja dhe farat.Kjo bimë me aromë të këndshme ndihmon në mbrojtjen prej shumë sëmundjeve, sjell qetësi dhe lumturi.

Te gripi ose problemet me tretje, konsumohet çaji i përgatitur nga lulet e thata. Lulet e jargavanit janë të shkëlqyeshme për shërimin e sëmundjeve të lëkurës dhe shërimin e saj. Për shembull, ndihmojnë te skuqjet, të djegurat, aknet.Po ashtu, lehtësojnë kollën, bronkitisin, fryrjet, problemet me sy, zbutin dhimbjet te reuma, trasmeton gazeta Kosova Sot

VAJI PËR REUMË – PËRBËRËSIT:Një grusht lule të thata të jargavanit, Një litër vaj ulliri. Udhëzimet: Lulet i derdhni në një kavanoz prej qelqit, hidhni vajin dhe mbylleni mirë me kapak. E mbani në një vend ku preket nga rrezet e diellit për 15 ditë. Kohë pas kohe e përzieni. Pastaj e procedoni dhe e derdhni në një shishe të errët. Bëni masazh me këtë vaj në vendet me dhimbje tre herë në ditë. Vajin ta ruani në një vend të errët.