Tradhtia është shenjë e martesës së shëndoshë

Tradhtia bashkëshortore është shenjë e martesës së shëndoshë- thotë psikologia franceze Maryse Vaillant.

Vaillant, në librin e saj të ri thotë se meshkujt nuk duhet të ndëshkohen nga gratë e tyre për faktin se kanë të dashura, por gratë duhet ta pranojnë tradhtinë si ‘një përvojë çliruese’.

Sipas të dhënave në librin “Meshkujt, femrat dhe besnikëria”, 40% e meshkujve francezë tradhtojnë gratë e tyre, dhe për këtë arsye Vaillant e konsideron tradhtinë si të pashmangshme.

Sipas psikologes, fajtor për tradhtinë është ‘funksionimi fizik’ i meshkujve të caktuar, të cilët vazhdojnë të jenë të dashuruar në gratë e tyre. Ndërsa Vaillant thotë se meshkujt që nuk i tradhtojnë gratë e tyre, kanë karakter të dobët.

6 Comments

 1. une personalisht nuk e perkrahi mendimin e kesaj psikologe pasi qe edhe un kam lexuar libra shum te psikologjis ska shanca teorike trathtia me ndodh se martesa eshte e shendosh 60 apo 70% te rasteve trathtia ndodh problemet ne qift nese raportet ne martes jan te mira x raste mund te ndodh trathtia nese martesa eshte pa probleme serioze ose probleme te thjeshta

 2. As qe mund ta mendoj se meshkujt qe nuk tradhtojne kane karakter te dobet sic thote kjo psikologe!!!
  Po nese do te tradhetonin femrat si do te quheshin ... ME KARAKTER TE FORTE.... si meshkujt...
  Per femrat kjo psikologe nuk flet fare...
  Mendoj se shpesh njerezit kur nxjerrin konkluzione nisen nga pervojat personale.
  Jane keto lloj "PSIKOlogesh" qe i kane cuar njerezit ne çthurjen morale te diteve te sotme... Megjithate duhet ta pranojme qe tradhetia ka qene e vjeter sa vete BOTA pamvaresish se nuk na pelqen ta pranojme. Mbase fale "TRADHETISE" raca njerezore behet gjithnje e me e zhvilluar fizikisht... por humbet ne ndjenja...
  Ka shume studime te tjera qe tregojne se tradhetia ndodh atehere kur ciftet kane probleme... gjithenje mbetemi ne medyshjen "Ne jane te verteta keto studime qe lexojme".

 3. si mund te quash nje burre besnik me karakter te dobet?
  per mendimin tim ky studim mbeshtet poligamine

 4. Epavertet,siq duket kjo psikologe sqenka kerka hiq si mund ta thot ket fjal e ska faj njera ketu qe thot e ne femrat si do te quheshim nese trathtojm me siguri lavire pa karakter pa ndergjegjje.E here pse martohemi pra nese qenka trathtia e pranuar me mir do ishte spaku secili ta jeton jeten e vet pa martes e me besoni se po te jesh e trathtuar eshte gjeja me e dhimbshme ne jete,te humb ndjenjen e te qenurit femer,te humb dashurin,besimin,te depresionon,e nenqmimi nuk paguhet me asgje e as nuk falet se vetem era trathti per mendimin tim eshte gjeja me e poshter qe i behet dikujt.Keshtu qe kini kujdes e mos u mirrni me fjal te qdokujt se sot psikolog behet qdokush se sdo me thene asgje diploma,por realiteti qe e mban nj martes nj familje te shendosh,nje edukat qe duhet ti lem mbas femijve tan,e nese behen keto athere qpresim nga rinia jon trathti,njerz pa ndjenja,sikur majmunat po ne sjem kafsh ore,jem njerz qe duhet te veprojm ashtu siq na ka hije te mos e vrasim tjetrin nese e duam....

 5. tradhetija sipas meje esht shum e keqe nuk duhet ta vazhdoni at martes nese trathtohi nje her

  • KE SHUME TE DREJTE PO KJO PSIKOLOGJA QENKA NJE HIPOKRITE E PAPARE QENKA SHUME NGUSHELLUESE PER MESHKUJT

Komento